گفتگوی وزرای انرژی آمریکا و عربستان پیرامون ساخت رآکتور هسته ای

شنبه 23 شهریور 1398 - 17:5:42
گفتگوی وزرای انرژی آمریکا و عربستان پیرامون ساخت رآکتور هسته ای

تهران- الکوثر: وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه در دیدار با همتای سعودی خود پیرامون طرحهای عربستان برای ساخت رآکتورهای هسته ای در این کشور گفتگو می کند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد که روز دوشنبه با وزیر جدید انرژی عربستان دیدار و با وی در مورد طرحهای این کشور ساخت رآکتورهای هسته ای گفتگو خواهد کرد.

ریک پری همچنین گفت که پیش از دستیابی به هر توافقی، پادشاهی عربستان باید با «استانداردهای منع اشاعه» موافقت نماید.

به گفته یک مقام آمریکایی، دیدار وزرای انرژی عربستان و آمریکا احتمالاً در حاشیه نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در شهر وین برگزار می شود.

گفتنی است که پادشاهی عربستان تاکنون در برابر پذیرش استانداردهای منع اشاعه که توان و ظرفیت این کشور را برای غنی سازی اورانیوم و فرآوری مجدد پلوتونیوم محدود می کند، مقاومت کرده است.

روز دوشنبه، شاهزاده عبدالعزیز اعلام کرد که دولت عربستان خواستار غنی سازی اورانیوم برای برنامه هسته ای است که این امر بطور بالقوه، گفتگوها با دولت ترامپ در مورد قرارداد هسته ای و نقش شرکتهای آمریکا را پیچیده می سازد.

گفتنی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی سال گذشته ادعا کرد که پادشاهی عربستان خواهان توسعه تسلیحات هسته ای نیست؛ اما در صورتی که ایران، رقیب منطقه ای عربستان به سلاح هسته ای دست یابد، این کشور نیز همین مسیر را طی خواهد کرد.


شنبه 23 شهریور 1398 - 8:56:4

دسته بندی :