آیا ژاپن میانجی مذاکرات هسته‌ای خواهد شد؟

سه شنبه 4 مهر 1402 - 11:40:0
آیا ژاپن میانجی مذاکرات هسته‌ای خواهد شد؟

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرد ژاپن ابتکار عملی را برای احیای مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران که ماه‌هاست متوقف شده، پیشنهاد داده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری «کیودو» ژاپن تصریح کرد توکیو طرحی را برای ازسرگیری و احیای مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا بعلاوه آلمان) پیشنهاد داده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به کیودو گفت هرگونه طرحی از سوی ژاپن که هم‌راستا با «منافع ایران» باشد، از سوی جمهوری اسلامی مثبت تلقی خواهد شد.

وی با این مقدمه و با اشاره به طرح ژاپن برای احیای مذاکرات هسته‌ای و برجام ادامه داد: «ما از نقش سازنده ژاپن در احیای توافق هسته‌ای حمایت می‌کنیم».

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جزئیات طرح ژاپن برای احیای مذاکرات هسته‌ای اشاره‌ای نکرد. وی در جریان سفر ماه آگوست به توکیو و دیدار با «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر و «یوشیماسا هایاشی» وزیر خارجه وقت ژاپن، پیشنهاد دولت ژاپن در خصوص مذاکرات هسته‌ای را دریافت کرده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در سال 2018 زمانی به بن‌بست رسید که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت آمریکا علی‌رغم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد برجام، این توافق را به صورت یکجانبه ترک کرد و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


سه شنبه 4 مهر 1402 - 10:52:41