سناریوی جهنمی حزب الله برای رژیم اسرائیل

چهار شنبه 26 مرداد 1401 - 10:54:38
سناریوی جهنمی حزب الله  برای رژیم اسرائیل

تهران- الکوثر: روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی با عنوان اینکه پهپادهای حزب‌الله جزء 5 تهدید اول برای اسرائیل هستند اعلام کرد: ازآن‌جایی که این پهپادها کوچک هستند و در ارتفاع کمی پرواز می‌کنند رهگیری آنها دشوار است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، پس از تهدیدات حزب‌الله و سیدحسن نصرالله درباره احتمال رفتن به جنگ سوم با دشمن صهیونیستی در صورت تداوم تجاوزات این رژیم به مرزهای دریایی لبنان، بعد از موشک‌های دقیق این بار پهپادهای مقاومت بلای جان صهیونیست‌ها شده‌اند.

مقاومت لبنان در صورتی که مجبور به فعال کردن زرادخانه نظامی خود شود چندین گزینه در اختیار دارد؛ به‌طوری که در جنگ احتمالی جدید توپ در زمین رژیم صهیونیستی خواهد بود و در وهله نخست اسرائیلی‌ها باید شاهد غرق شدن سکوی گازی خود در میدان کاریش باشند. به‌طور کلی آنچه تاکنون در چارچوب نبرد دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی آشکار شده بیانگر موارد زیر است:

ـ به‌گفته سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان مقاومت این کشور موشک‌های دقیقی در اختیار دارد که می‌توانند هر هدفی را در دریا یا زمین در سراسر فلسطین اشغالی مورد اصابت قرار دهند.

ـ در کلیپ اخیر مقاومت که مربوط به تصاویر مواضع حساس رژیم صهیونیستی در امتداد سواحل فلسطین اشغالی بود یک سامانه موشکی پیشرفته زمین به دریا مشاهده شد  که حامل پیام‌های هشدارآمیز برای صهیونیست‌ها است.

ـ رسانه‌ها و محافل صهیونیستی اخیراً به‌طرز قابل‌توجهی در تحلیل‌های خود بر قدرت یگان و تجهیزات دریایی حزب‌الله متمرکز شده‌اند، وب‌سایت عبری‌زبان والا اخیراً در این زمینه گزارش داد غواصان حزب‌الله لبنان در سال 2016 یک عملیات دریایی برای بررسی فناوری دریایی ارتش اسرائیل انجام دادند. مرکز تحقیقاتی «آلما»ی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد یگان دریایی حزب‌الله متشکل از صدها تکاور زبده و ماهر است و زیردریایی‌هایی دارد که می‌تواند جنگنده‌ها را انتقال دهد و غواصان یگان دریایی حزب‌الله برای شنا در مسافت‌های طولانی آموزش دیده‌اند.

ـ ماه گذشته 3 پهپاد شناسایی حزب‌الله بر فراز میدان کاریش به پرواز درآمدند و سید حسن نصرالله در گفتگوی چند هفته قبل خود با المیادین فاش کرد، مقاومت عمداً پهپادهای درجه‌دوم خود را به مواضع دشمن می‌فرستد و درواقع هدف حزب‌الله از این اقدام ایجاد یک فضای جنگی در اطراف سکوهای گازی رژیم صهیونیستی است. مهم‌تر از همه دبیرکل حزب‌الله چند ماه قبل علناً اعلام کرد که مقاومت در زمینه پهپادها به مرحله بسیار پیشرفته‌ای رسیده است.

از نظر تئوری حزب‌الله قادر است مواضع داخلی بسیار دقیقی را در فلسطین اشغالی مورد هدف قرار دهد و این مسئله به‌دلیل وسعت و توانمندی‌های نظامی حزب‌الله است

سید حسن نصرالله همچنین اخیراً اعلام کرد: ما برای مواجهه با هرسناریویی آمادگی کامل داریم و همه چیز به واکنش اسرائیل به عملیات‌های حزب‌الله بستگی دارد، درواقع ممکن است در صورت وقوع درگیری با ارتش رژیم صهیونیستی ما به‌سمت یک جنگ منطقه‌ای برویم؛ به این معنا که اگر مهلت تعیین‌شده توسط مقاومت برای رژیم صهیونیستی در پرونده مناقشه مرزی تمام شود و پیشرفتی در این پرونده مشاهده نگردد، اسرائیلی‌ها باید منتظر دریافت اولین ضربه از جانب مقاومت باشند، اما این ضربه چگونه و با چه‌سلاحی خواهد بود؟ این همان چیزی است که صهیونیست‌ها سعی در پیش‌بینی آن دارند.

اولین ضربه حزب‌الله به صهیونیست‌ها در صورت وقوع درگیری نظامی

بدیهی است که انتخاب هدف در ابتدا مرتبط به شرایط جنگ است اما قطعاً حزب‌الله از سلاح‌هایی استفاده خواهد کرد که در جنگ جولای 2006 رونمایی نشده بودند. باید به این نکته اشاره کنیم که هنوز اطلاعات کاملی درباره زرادخانه سلاح‌های مقاومت لبنان وجود ندارد اما نکته روشن اینجاست که در جنگ آینده قطعاً موشک‌های دقیق حزب‌الله بلای جان صهیونیست‌ها می‌شوند. با وجود این، خطر پهپادهای مقاومت لبنان برای اسرائیل نیز بسیار جدی است و خود صهیونیست‌ها بارها درباره آن هشدار داده‌اند. از نظر تئوری حزب‌الله قادر است مواضع داخلی بسیار دقیقی را در فلسطین اشغالی مورد هدف قرار دهد و این مسئله به‌دلیل وسعت و توانمندی‌های نظامی حزب‌الله است.

در این بین صحبت‌های اسرائیلی‌ها درباره خطر پهپادهای مقاومت در چارچوب هدف قرار دادن تأسیسات گازی در سواحل فلسطین اشغالی مسئله جدیدی نیست و چنین اظهاراتی از سال 2013 تاکنون و با علنی شدن توسعه پروژه پهپادهای حزب‌الله بارها مطرح شده است. در آوریل 2013 یک پهپاد حزب‌الله موفق به نفوذ در ده‌هاکیلومتری غرب حیفا در فلسطین اشغالی شد؛ اتفاقی که محافل اسرائیلی از آن به‌عنوان هشداری مبنی بر هدف قرار گرفتن سکوهای اکتشاف گاز اسرائیل یاد می‌کردند.

اما نکته‌ای که شاید صهیونیست‌ها از آن غافل شده باشند این است که خطر پهپادهای حزب‌الله تنها به سکوهای گازی اسرائیل محدود نمی‌شود؛ بلکه این خطر شامل یک رویارویی کامل با صهیونیست‌ها است وهیچ یک از مواضع اسرائیل را در امان نخواهد گذاشت.

این کاری است که پهپادهای حزب‌الله می‌توانند انجام دهند و در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در مورد خطرات پهپادها و اثربخشی آن‌ها مطرح شده است. کارشناسان نظامی معتقدند که استفاده از پهپادها می‌تواند ماهیت نبرد را تغییر دهد. صهیونیست‌ها تأثیر پهپادها در جنگ یمن و هدف قراردادن تأسیسات حساس عربستان سعودی توسط انصارالله را مشاهده می‌کنند و آن را با قدرت پهپادی بالای حزب‌الله لبنان مقایسه می‌کنند.

از پروژه پهپادی حزب‌الله چه می‌دانیم؟

این پهپادها در ابتدا برای مأموریت‌های شناسایی هوایی طراحی شده بودند، اما امروزه با توسعه فناوری‌ها و پیوند آنها با هوش مصنوعی وارد عصر جدیدی شده‌اند و می‌توانند دقیق و نابودکننده باشند، به‌عنوان مثال این پهپادها می‌توانند اهداف حساسی مانند رادارهای متصل به سامانه‌های دفاعی را مورد اصابت قرار دهند و آنها را فلج کنند. حتی مهم نیست که نیمی از این پهپادها به هدف مورد نظر اصابت نکنند بلکه حتی اصابت نصف این پهپادها به هدف نیز نتایج مطلوب را محقق می‌سازد.

 در اینجا ما می‌توانیم سناریوی جنگی شدیدی را تصور کنیم که در آن پهپادها برای فلج کردن تشکیلات پدافند هوایی اسرائیل مأمور شده‌اند، در این بین اگر پهپادها به‌شکل دسته‌جمعی به‌سمت اهداف مورد نظر حرکت کنند رهگیری آنها بسیار دشوار خواهد بود و اختلال گسترده‌ای در سامانه‌های پدافند هوایی رژیم صهیونیستی به وجود می‌آید و اگر در موج اول، سامانه پدافند هوایی اسرائیل کارایی خود را از دست بدهد، ناگزیر امواج بعدی پهپادهای حزب‌الله موفقیت بیشتری خواهند داشت.

پهپادهای حزب‌الله از نظر دقت، سرعت، مدت پرواز، برد و وزن مواد منفجره‌ای که می‌توانند حمل کنند، علاوه بر ارائه تکنیک‌های راداری و هوش مصنوعی به‌طور مداوم در حال توسعه هستند و در زمینه جنگ الکترونیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طور کلی تأثیر قاطع پهپادها در جنگ‌ها دیگر تعجب‌آور نیست و یکی از ابزارهای تعیین‌کننده در نیروی هوایی هر طرفی به‌شمار می‌رود.

همان‌طور که اشاره شد اگر حزب‌الله به‌شکل جمعی از پهپادهای خود در رویارویی آینده با دشمن استفاده کند خطرات آن برای صهیونیست‌ها به‌مراتب بیشتر خواهد بود. این خطر زمانی افزایش می‌یابد که حزب‌الله هم‌زمان اقدام به شلیک موشک‌های دقیق به عمق فلسطین اشغالی کند و سامانه‌های پدافند هوایی دشمن را کاملاً سردرگم کند.

با وجود اینکه مسئله پروژه پهپادی حزب‌الله طی چند سال گذشته به‌شکل جدی مطرح شده اما این پروژه توانمندی خود را از سال 2004 به نمایش گذاشته است.

ـ در نوامبر 2004 حزب‌الله یک پهپاد خود را از جنوب لبنان به فراز شهرک نهاریا در فلسطین اشغالی فرستاد که بعد از پرواز 20دقیقه‌ای در این منطقه به آشیانه خود برگشت.

ـ در آوریل 2005 حزب‌الله پهپاد مرصاد1 را در آسمان فلسطین اشغالی به پرواز درآورد و این پهپاد بعد از انجام پروازی 18دقیقه‌ای و بدون اینکه رژیم صهیونیستی بتواند به فناوری‌های آن پی ببرد، به‌سلامت به لبنان برگشت.

ـ در اکتبر 2012 رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ضربه جدیدی از مقاومت لبنان دریافت کرده است اعلام کرد، یک پهپاد متعلق به حزب‌الله بدون اینکه رهگیری شود به نزدیکی منطقه «دیمونا» رسیده است. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد که یگان «ایوب» مقاومت لبنان عمق چندصدکیلومتری فلسطین اشغالی تا دیمونا را هدف حمله پهپادی قرار داده است.

پهپادهای حزب‌الله جزء 5 تهدید اول برای اسرائیل هستند اعلام کرد: ازآن‌جایی که این پهپادها کوچک هستند و در ارتفاع کمی پرواز می‌کنند رهگیری آنها دشوار است.

بعد از آن در سال 2012 در جریان بحران سوریه و عملیات مقاومت برای نابودی تروریسم، حزب‌الله یک مانور میدانی با حضور پهپادها انجام داد و صهیونیست‌ها تمرکز خود را معطوف به آشنایی با تاکتیک‌های حزب‌الله در زمینه عملیات‌های پهپادی کرده بودند.

قابل توجه است که اشغالگران بعد از ناتوانی در مقابله با تهدید موشک‌های دقیق و پهپادهای حزب‌الله دست به دامان جامعه بین‌المللی نیز  شده‌اند، مارس گذشته «گلعاد اردان» سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل از «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان خواست به «تحولات نگران‌کننده‌ای که صلح و امنیت اسرائیل و لبنان» را تهدید می‌کند، توجه کند، منظور وی از این جمله، پیشرفت پروژه موشک‌های دقیق و پهپادها بود که کابوس اسرائیل هستند.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی با عنوان اینکه پهپادهای حزب‌الله جزء 5 تهدید اول برای اسرائیل هستند اعلام کرد: ازآن‌جایی که این پهپادها کوچک هستند و در ارتفاع کمی پرواز می‌کنند رهگیری آنها دشوار است. در همین زمینه، یونی بن مناخیم، نویسنده و تحلیلگر سایت عبری نیوز1 می‌گوید: هماهنگی و دقت بالای محور مقاومت در عملیاتی کردن این سلاح تهاجمی جدید، آن را به سلاحی بسیار خطرناک در خاورمیانه تبدیل کرده است و نمونه آنها را در جنگ یمن و عربستان دیدیم.


 


چهار شنبه 26 مرداد 1401 - 10:54:34