اعلام جزئیات مراسم جاماندگان اربعین

سه شنبه 7 شهریور 1402 - 20:16:11
اعلام جزئیات مراسم جاماندگان اربعین

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده امسال بیش از چهار میلیون زائر در مراسم جاماندگان اربعین حسینی حضور پیدا خواهند کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، خونویی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نشست خبری آبین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی گفت: مراسم پیاده‌روی عزاداران امام‌حسین (ع) که به هر دلیلی نتوانستند در عتبات عالیات حاضر شوند، هر سال در قالب برنامه جاماندگان اربعین برگزار می‌شود. البته، این مراسم در شهر تهران حدود 10 سال است که به صورت خودجوش برگزار می‌شود. افرادی که در این مراسم حاضر می‌شوند از زیارت اربعین حسینی در کربلای معلی جامانده‌اند و بیشتر به صورت خانوادگی در مراسم جاماندگان حضور پیدا می‌کنند. 

وی افزود: مراسم جاماندگان اربعین حسینی در تهران روز چهارشنبه، 15 شهریور بعد از اقامه نماز صبح و همراه با قرائت زیارت اربعین از میدان امام حسین (ع) آغاز شده و تا حرم حضرت عبدالعظیم‌ الحسنی (ع) به طول تقریبی 20 کیلومتر ادامه خواهد داشت. 

وی عنوان کرد: در ظهر اربعین تراکم جمعیت و حضور مردم در محدوده شهر ری بالا خواهد بود که برای این مسئله نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است. امسال در مجموع 1300 موکب میزبان عزاداران امام حسین (ع) در مراسم جاماندگان اربعین هستند و نسبت به پذیرایی و خدمت‌رسانی به زائران اقدام می‌کنند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توضیح داد: امسال همچنین مواکب حضرت ام‌البنین (س) با هدف ارائه خدمات به بانوان و کودکان طراحی شده است که در آن‌ها فضا‌هایی برای استراحت بانوان و اجرای برنامه برای کودکان درنظر گرفته شده است. همچنین، گروه‌های مردمی بانوان نیز در این مواکب حضور یافته و به ارائه خدمات می‌پردازند.

خونویی تصریح کرد: در طول مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین نیز خدمات پزشکی و سلامت ترتیب داده شده است تا زائران با سلامت در این مراسم شرکت کنند. در رابطه با موضوعات حمل و نقل مراسم نیز تمهیداتی در حوزه تاکسیرانی و اتوبوس‌ها در نظر گرفته شده و ایستگاه‌های مترو در مسیر مراسم نیز نسبت به خدمت‌رسانی رایگان به زائران اقدام می‌کنند.

خونویی خاطرنشان کرد: بخشی از خدمات فرهنگی ارائه شده در رابطه با موضوع کتاب‌های مرتبط با اربعین است. امسال پیش‌بینی می‌شود که حدود چهار میلیون زائر در مراسم جاماندگان اربعین حسینی شرکت کنند. ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که هیچ موکب و برنامه‌ای به صورت نهادی اداره نمی‌شود و تمامی برنامه‌ها به صورت کاملاً خودجوش و مردمی اجرا خواهد شد. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


سه شنبه 7 شهریور 1402 - 20:16:2