الکاظمی: آمریکا و کشورهای اروپایی عملاً به تعطیلی سفارت‌هایشان فکر می کنند

چهار شنبه 9 مهر 1399 - 9:50:11
الکاظمی: آمریکا و کشورهای اروپایی عملاً به تعطیلی سفارت‌هایشان فکر می کنند

تهران- الکوثر: نخست وزیر عراق رسما اعلام کرد برخی کشورها و در رأس آنها آمریکا قصد دارند در صورت ادامه یافتن حملات به هیات‌های دیپلماتیک، سفارت‌های خود در بغداد را تعطیل کنند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،   مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در نشست هفتگی کابینه گفت : حملات راکتی ادامه دارد و آخرین آنها روز دوشنبه انجام شد که به کشته شدن پنج تن از جمله چند کودک انجامید.

الکاظمی در ادامه گفت: این حملات برخی نهادها و هیات‌های دیپلماتیک و در صدر آنها آمریکا و اتحادیه اروپا را مجبور کردند به تعطیلی سفارتخانه‌هایشان بیاندیشند.

نخست وزیر عراق افزود: اگر امنیت در منطقه تضمین نشود، آنها نمی‌توانند در عراق فعالیت داشته باشند.

الکاظمی پیشتر دستور آغاز تحقیقی فوری درباره حمله انجام شده در نزدیکی فرودگاه بغداد را که به کشته شدن دستکم پنج شهروند منجر شد، صادر کرده بود.

او همچنین در این جلسه گفت: برخی مدعی هستند عراقی‌اند اما تلاش می‌کنند خاک عراق را به میدان درگیری تبدیل کنند.

الکاظمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و آمریکا اعلام کردند که نمی‌خواهند عراق میدان درگیری باشد.

نخست وزیر عراق در ادامه گفت: در جریان سفرمان به واشنگتن رئیس جمهور آمریکا خروج نیروهای این کشور از عراق را به صورت علنی اعلام کرد و بیانیه این گفتگوی استراتژیک، روشن و شفاف بود و ضامن عقب‌نشینی این نیروها از تمامی پایگاه‌های نظامی در کشور و استقرار خارج از خاک عراق بود.

او افزود: ما در حال حاضر در مرحله اصلاح عملکرد دستگاه‌های امنیتی هر کدام بر اساس تخصص‌شان هستیم چرا که تداخل در فعالیت آنها شرایط امنیتی را آشفته کرده است.

الکاظمی در پایان تاکید کرد: کشور از هیچ تلاشی در حفظ امنیت، شرافت و حقوق  شهروندان فروگذاری نخواهد کرد و هرگز در برابر این تعرض‌های دارای ماهیتی کاملا مجرمانه عقب نخواهد نشست.


چهار شنبه 9 مهر 1399 - 11:15:14