سخنگوی وزارت خارجه ایران خطاب به آمریکا: از یاغی گری دست بردارید

یک شنبه 30 شهریور 1399 - 11:21:44
سخنگوی وزارت خارجه ایران خطاب به آمریکا:  از یاغی گری دست بردارید

تهران- الکوثر: سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تقلای آمریکا برای بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان گفت: پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد و به تعهدات خود برگرد و دست از یاغی‌گری بردار.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، سعید خطیب زاده با اشاره به برگزاری نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: روزهای آتی مجمع عمومی سازمان ملل به صورت برخط برگزار خواهد شد و وزیر امور خارجه دوشنبه شب به وقت محلی سخنرانی خواهد داشت.

وی سپس با اشاره به سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا در منطقه و جهان گفت: جهان خیالی آقای پامپئو هم امن تر نخواهد شد. دنیا با اقدامات آمریکا جز ناامنی جز جنگ و خشونت و خونریزی به خود ندیده است. میراث شوم حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا از جمله در افغانستان مظلوم و فلسطین مظلوم چیزی جز شکست نبوده است.

پیام تهران به واشنگتن روشن است

سخنگو در ادامه با اشاره به تلاش بامداد دولت آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گفت: تصور می‌کنم تلخ ترین روزها و ساعات برای آمریکا رقم می‌خورد. پیام تهران به واشنگتن روشن است. به جامعه جهانی برگرد و به تعهدات خود برگرد و دست از یاغی‌گری بردار و جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.

وی افزود: آمریکا در ادعای خود بسیار بسیار منزوی است. اینکه آمریکا در مرکز ادعایی خود منزوی شود، بهترین نشانه برای این است که قدرت او چقدر پوشالی است.

خطیب زاده با بیان اینکه قلدری آمریکا یک نقص دارد، اینکه دنیا در حال تغییر است و به دلیل سیاست‌های خود ترامپ اولین قربانی خود آمریکا شده است، گفت: آمریکا به خوبی می‌داند که چقدر ادعایش پوچ، بیهوده و بی اثر است. اما جهان به گونه‌ای دیگر نیز تغییر کرده است و آن برآمدن کشورهای متعهد و مستقلی مانند ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: هراقدامی که ناقض منافع ایران و قوانین بین‌المللی باشد، با جدیت پاسخ داده می‌شود، که دست از راهزنی دریایی و هوایی بردارند.

برجام

سعید خطیب زاده  در ادامه بااشاره به برجام تصریح کرد: برجام توافقنامه‌ای است که یکبار مذاکره و جمع بندی، امضا و مهر و موم شده است، هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند، به مفهوم پایان برجام است.

وی گفت:  موضوع برجام و اقدامات یکجانبه آمریکا را باید از هم تفکیک کنیم. بعد از خروج آمریکا از برجام طرف‌های برجام به ویژه در خصوص اثر رفع تحریم‌های اقتصادی به تعهدات خود به طور فزاینده‌ای پایبند نبوده‌اند. ما هم 5 گام کاهش تعهدات را انجام داده‌ایم. اما  در موضوع اقدامات یکجانبه ترامپ که بخشی به خاطر انتخابات آمریکا و بخشی هم برای فشار بر ملت ایران است، به صورت متحد و شفاف عمل کرده‌اند. مهمترین موضوع این است که این «نه» بزرگ و متحد به صورت یکجا دوباره گفته شود که آمریکا دست از این اقدامات بردارند.


یک شنبه 30 شهریور 1399 - 11:21:2