عمران خان در محوطه زندان محاکمه می‌شود

سه شنبه 7 آذر 1402 - 14:0:0
عمران خان در محوطه زندان محاکمه می‌شود

دستگاه قضایی پاکستان که هفته گذشته محاکمه عمران خان نخست وزیر سابق در زندان را غیرقانونی اعلام کرده بود، امروز سه‌شنبه حکم برگزاری جلسات دادگاه در محوطه زندان را صادر کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر به نقل از شبکه تی آر تی، وکیل عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، روز سه‌شنبه گفت: دادگاهی در پاکستان حکم داد که جلسه دادگاه برای محاکمه عمران خان برای عموم و رسانه‌ها آزاد باشد و در محوطه زندان برگزار شود.

این حکم پس از آن صادر شد که نخست‌وزیر سابق در دادگاه علنی روز دوشنبه حاضر نشد، زیرا دولت گفته بود که  او تهدید جانی شده است.

گفته می شود اولین جلسه دادگاه روز جمعه، اول دسامبر (10 آذر) برگزار می‌شود.

دادگاه عالی اسلام آباد هفته گذشته محاکمه عمران خان را در حالی که وی در زندان به سر می برد غیرقانونی اعلام کرده و دستور از سرگیری آن را در دادگاه علنی صادر کرده بود.

حکم دادگاه عالی اسلام آباد بر اساس دادخواستی از خان صادر شد که خواستار محاکمه علنی شده بود. تصمیم دادگاه حدود یک ماه پس از آن صادر شد که خان به افشای یک سند محرمانه متهم شد.

کارشناسان حقوقی می گویند اتهاماتی که عمران با آن مواجه است در صورت محکومیت ممکن است حکم اعدام را در پی داشته باشد.

دستیار نزدیک خان، شاه محمود قریشی، که معاون حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) بود، یکی دیگر از متهمان این پرونده است. هر دو نفر در جریان محاکمه اتهامات خود را رد کرده اند.

این پرونده مربوط به اظهارات عمران خان درباره افشای یک نامه دیپلماتیک محرمانه در یک گردهمایی پس از برکناری وی از نخست وزیری در سال 2022 است. عمران خان و قریشی متهم به انتقال اطلاعات در نامه طبقه بندی شده به افراد غیرمجاز برای منافع سیاسی هستند.

ماهیت این سند توسط دولت یا وکلای خان علنی نشده، اما ظاهراً مکاتبات دیپلماتیک بین سفیر پاکستان در واشنگتن و وزارت امور خارجه در اسلام آباد بوده است.

خان ادعا کرد که این سند مدرکی است مبنی بر این که برکناری وی توطئه آمریکا بوده است که ظاهراً توسط ارتش و مخالفان سیاسی او از جمله جانشین او شهباز شریف هماهنگ شده است. واشنگتن، ارتش پاکستان و شریف این ادعا را رد کرده اند. 


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


سه شنبه 7 آذر 1402 - 13:17:39

دسته بندی :

پربازدیدها