«دزفول» و «کاشان» جهانی شدند

چهار شنبه 25 مرداد 1402 - 19:0:0
«دزفول» و «کاشان» جهانی شدند

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: دزفول به عنوان شهر جهانی کپوبافی و کاشان به عنوان شهر جهانی منسوجات سنتی در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شدند.

به گزارش وبگاه الکوثر، سیدعزت الله ضرغامی در شبکه اجتماعی نوشت: شورای جهانی صنایع‌دستی، 2 شهر ‎دزفول و ‎کاشان را به عنوان شهر جهانی کپوبافی و شهر جهانی منسوجات سنتی به ثبت رسانید. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: بازرسی‌های دقیق ارزیابان، تکمیل مستندات و بررسی‌های میدانی پشتوانه‌ این رویداد مبارک هستند. ضرغامی تصریح کرد: ثبت جهانی ‎دزفول و ‎کاشان قبل از آن که یک امتیاز محسوب شود، یک مسئولیت است. جهانی شدن، یعنی افزایش مسئولیت برای تقویت رویکرد توسعه‌، افزایش کارگاه‌ها، گسترش آموزش، اشتغال، عمومی‌سازی و پایدار کردن این جایگاه در سطح بین‌الملل.


وی توضیح داد: ‎کپوبافی، هنر بافندگی از ضایعات درخت خرماست. مصنوعات بسیار زیبا، محکم و کاربردی، بدون نیاز به هزینه‌ گزاف ریالی و ارزی برای مواد اولیه صنایع‌دستی، رکن مهم اقتصاد فرهنگ است و باید غفلت‌های گذشته را جبران کرد. قبلا 11 شهر و 3 روستای ایران به عنوان شهر و روستای جهانی در رشته های مختلف صنایع دستی در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده بودند که اکنون با ثبت دزفول و کاشان، شهرهای جهانی صنایع دستی ایران به 13 شهر رسید.


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


چهار شنبه 25 مرداد 1402 - 18:41:20

دسته بندی :
برچسب :