امضای تفاهمنامه عملیاتی راه آهن شلمچه - بصره میان ایران و عراق

یک شنبه 17 اردیبهشت 1402 - 14:27:0
امضای تفاهمنامه عملیاتی راه آهن شلمچه - بصره میان ایران و عراق

در سفر مدیرعامل و تیم فنی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ، تفاهم نامه اقدامات عملیاتی پروژه ریلی شلمچه- بصره با مدیرعامل و مسئولان ارشد راه آهن‌های ایران و عراق و همچنین مقامات سیاسی در کنسولگری ایران در بصره به امضا رسید.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، در جریان این سفر که در ادامه تفاهم ماه گذشته وزرای راه و شهرسازی و حمل نقل دو کشور انجام شد، پس از برگزاری جلسه مشترک با تیم‌های فنی و سیاسی طرفین در مرز شلمچه، مدیران عامل به همراه تیم فنی راه‌آهن بازدید از مسیر را آغاز کردند. 
در این بازدید، مسئولان راه آهن دو کشور با توجه به نقشه‌های مصوب و ارائه شده، از مرز شلمچه، سکوی مسافری جدید احداث شده در مرز شلمچه، مسیر مطالعه شده از مرز تا اروند رود، زمین‌های دو طرف رود و بخش میانی آن (جزیره سندباد) در محل احداث پل و همچنین محل احداث ایستگاه جدید راه‌آهن بصره بازدید کردند. 
در ادامه پس از مذاکرات ۶ ساعته‌ای که در کنسولگری ایران در بصره برگزار شد، طرفین در خصوص مسیر دقیق عبور خط ریلی از شلمچه تا رودخانه اروند و از رودخانه تا ایستگاه قطار مربوطه، زمانبندی گام به گام اقدامات اجرایی احداث مسیر ریلی شلمچه بصره از جمله زمان بندی انجام عملیات مین روبی، زمان بندی انجام زیرسازی و روسازی خط ریلی از شلمچه تا اروندرود (شط العرب)، تحویل زمین برای مطالعات پایه‌ها و اجرای پل تفاهم کردند.
نقشه احداث مسیر نیز به عنوان پیوست این تفاهم نامه به امضای معاونان فنی راه آهن ایران و عراق رسید. 


 


یک شنبه 17 اردیبهشت 1402 - 14:21:7