شمخانی: خروج نظامیان آمریکا از عراق ثبات ساز خواهد بود

دو شنبه 23 فروردین 1400 - 14:45:42
شمخانی: خروج نظامیان آمریکا از عراق ثبات ساز خواهد بود

تهران- الکوثر: دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرد خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات ساز خواهد شد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق که به دعوت رسمی علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به تهران سفر کرده ظهر امروز با همتای ایرانی خود دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با وی گفتگو کرد.

در این دیدار شمخانی با تبیین عوامل بی ثباتی در منطقه، آمریکا را بزرگترین عامل ناامنی و تروریسم سازمان یافته قلمداد و تاکید کرد؛ تسریع در اجرای قانون پارلمان عراق در خصوص خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات ساز خواهد شد.

وی با بیان اینکه ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس که نقش آمریکا در تقویت ترویسم تکفیری را کاملا آشکار و اثبات نمود. تصریح کرد؛ پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت های همکاری های امنیتی دو کشور است و در این زمینه از دولت عراق با توجه به میزبانی شهید قاسم سلیمانی انتظار بیشتری داریم.

شمخانی با ابراز نگرانی از فعال شدن مجدد عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش در عراق افزود: اطلاعات موثقی وجود دارد که آمریکایی ها با حمایت از نیروهای داعش و جابجایی آنها در مناطق مختلف این کشور تلاش می کنند با ایجاد ناامنی برای تداوم حضور خود در عراق زمینه سازی کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به تحرکات ضد امنیتی عوامل ضدانقلاب و تروریست در منطقه اقلیم و شمال عراق بر لزوم همکاری های بیشتر تهران - بغداد برای پایان دادن به شرارت این گروه ها تاکید کرد.

وی، همچنین برخورد با جرائم سازمان یافته از جمله شبکه های بزرگ قاچاق سلاح و مواد مخدر که امنیت دو کشور را هدف گرفته است؛ بسیار ضروری دانست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، ایجاد ساختارهای جدید امنیتی میان کشورهای منطقه با هدف مبارزه با تهدیدات مشترک امنیتی را راه کار مناسبی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ذکر کرد و آمادگی کشورمان برای شکل گیری اینگونه ساختارها اعلام کرد.

قاسم محمد جلال الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز طی سخنانی با تمجید از نقش راهبردی و ممتاز ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم بر ضرورت تداوم و گسترش همکاری های همه جانبه میان ایران و عراق تاکید کرد.

وی با تشریح اقداماتی که با دستور نخست وزیر عراق در خصوص برخورد با گروه های تروریستی در شمال عراق انجام شده اظهار داشت: هماهنگی های ضروری با مسئولین اقلیم کردستان برای اجرایی سازی تصمیمات اتخاذ شده برای برخورد با گروه های تروریستی در شمال عراق که برخی از انها از سوی آمریکا حمایت می شوند آغاز شده است.

الاعرجی با تایید ارتباط گروه تروریستی داعش با آمریکا خاطر نشان کرد: تقسیم بندی گروه های تروریستی به خوب و بد و اعمال استاندارد دوگانه در مبارزه با تروریسم به طور قطع نتیجه‌ای به غیر از تقویت نقش جنایتکارانه جریان های تروریستی نخواهد داشت

وی دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیروهای نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: اقدامات اجرایی در هماهنگی با کشورهایی که نیروهای نظامی آنها در عراق حضور دارند برای دستیابی به جدول زمان بندی مورد توافق در جریان است

مشاور امنیت ملی عراق، مقاومت درس آموز مردم ایران در برابر تحریم های اقتصادی را نشان دهنده اقتدار سیاسی و قدرت اجتماعی جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: پیشرفت مستمر ایران در ابعاد مختلف در شرایط تحریم های اقتصادی بی سابقه، موجب غرور و سربلندی دوستداران واقعی مردم ایران است.


آخرین اخبار جهان و منطقه را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی الکوثرفارسی بخوانید: (کلیک کنید)
اینستاگرام instagram.com/alkawthar.tv


دو شنبه 23 فروردین 1400 - 15:22:6