نمایندگان پارلمان عراق: نخست‌وزیر در قبال تجاوزات آمریکا سکوت نکند

دو شنبه 16 تیر 1399 - 18:13:28
نمایندگان پارلمان عراق: نخست‌وزیر در قبال تجاوزات آمریکا سکوت نکند

تهران- الکوثر: سه نفر از نمایندگان پارلمان عراق ضمن هشدار درباره تجاوزات اخیر آمریکا، تأکید کردند نخست‌وزیر نباید در قبال این مسأله سکوت کند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، سه نفر از نمایندگان پارلمان عراق نسبت به تجاوزات اخیر سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد ابراز انزجار کردند.

«عامر  الفایز» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان تأکید کرد که دولت در قبال تقض حاکمیت عراق توسط آمریکا باید موضع صریح و قاطعی اتخاذ کند و سکوت نکند.

الفایز در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه هشدار داد که سفارت آمریکا به اردوگاهی در داخل منطقه سبز بغداد بدل خواهد شد. بیشتر سفارتخانه‌ها و مراکز مهم دولتی عراق در این منطقه واقع شده است.

«مهدی تقی آمرلی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان هم گفت که پارلمان این کشور موضع خود را در قبال تجاوزات آمریکا اتخاذ کرده است.

آمرلی تأکید کرد که پارلمان عراق، تجاوزات آمریکا به ویژه استقرار یک سامانه پدافندی آمریکایی در داخل منطقه سبز را نقض فاحش حاکمیت عراق می‌داند.

وی خاطر نشان کرد، آمریکا در تلاش است که عراق به صحنه درگیری تبدیل کند و طرفهای سیاسی زیادی نیز در پی این درگیری هستند، ولی نخست وزیر باید فورا مداخله کند.

«سلام الشمری» نماینده ائتلاف «سائرون» هم گفت که آمریکا به خاطر ضعف دولتمردان عراقی در تصمیم‌گیری، به تجاوزات خود ادامه می‌دهد.

الشمری تأکید کرد که این رفتار مسئولان عراقی باعث شده است که آمریکا در رفتارهای خود، هیچ احترامی برای بغداد قائل نباشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد، اقدامات آمریکا علیه عراق، پس از مذاکرات واشنگتن-بغداد افزایش یافته و همین نشان می‌دهد که آمریکا در تعامل با عراق به عنوان یک حکومت مستقل، جدی نیست.

رسانه‌های عراق عصر شنبه هفته جاری از اقدام سفارت آمریکا در بغداد در راه اندازی و آزمایش سامانه دفاع هوایی در منطقه سبز بغداد خبر دادند. این اقدام آمریکایی‌ها اعتراض طیف‌‌ها و گروه‌های عراقی را در پی داشت و هشتگ «#قاعدة_مو_سفارة» (سفارت نیست پایگاه نظامی است) راه انداختند.

 «میثاق ابراهیم» عضو ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق اقدام سفارت آمریکا در انجام تمرین نظامی در منطقه سبز بدون اطلاع دولت عراق را نشانه ضعف دولت مصطفی الکاظمی و تحقیر آن دانست.


دو شنبه 16 تیر 1399 - 17:37:57

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید