بحرانی شدن روابط اسپانیا واسرائیل در پی حمایت نخست وزیر از فلسطین

شنبه 4 آذر 1402 - 18:30:0
بحرانی شدن روابط اسپانیا واسرائیل در پی حمایت نخست وزیر از فلسطین

وزیر امور خارجه اسپانیا در پاسخ به اتهام «غیر قابل قبول»، «حمایت از تروریسم» از سوی رژیم صهیونیستی علیه نخست وزیر اسپانیا و احضار سفیر این کشور در سرزمین‌های اشغالی، در پاسخی متقابل، سفیر اسرائیل را برای ارائه توضیحات فراخواند.

به گزارش تارنمای لا وانگواردیا، پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا روز گذشته به سفر خود به خاورمیانه پایان داد و از اراده این کشور برای به رسمیت شناختن فلسطین خبر داد؛ سانچز هشدار داد که چنانچه اتحادیه اروپا در این مورد اقدام نکند، اسپانیا «تصمیمات خود را اتخاذ خواهد کرد».

سانچز در یک نشست مطبوعاتی از محل گذرگاه رفح، دروازه جنوبی نوار غزه تاکید کرد «کشتار بی‌رویه غیر نظامیان بی‌گناه از جمله هزاران کودک کاملا غیر قابل قبول است».

اظهارات سانچز باعث بروز بحران دیپلماتیک میان این کشور و رژیم صهیونیستی شد تا جایی که وزرای خارجه دو طرف، سفرای مربوطه خود را برای رایزنی فراخواندند.

الکساندر دی کرو نخست وزیر بلژیک نیز در این سفر همراه سانچز بود و وی نیز به رویکرد سانچز در انتقاد از رژیم صهیونیستی پیوست. الی کوهن وزیر امور خارجه اسرائیل با ادعای اینکه سخنان نخست وزیران دو کشور «حمایت از تروریسم» است، سفرای اسپانیا و بلژیک را فراخواند.

به همین ترتیب، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهارات سانچز و دی کرو را به شدت محکوم کرد و مدعی شد که این دو مقام «مسئولیت کامل جنایات علیه بشریت، قتل عام اسرائیلی‌ها و استفاده از فلسطینی‌ها به عنوان سپر انسانی را به حماس نسبت نداده‌اند».

خوسه مانوئل آلبارس وزیر امور خارجه اسپانیا در پاسخ به اتهام‌های «غیر قابل قبول» رژیم صهیونیستی، سفیر اسرائیل را احضار کرد.


 


شنبه 4 آذر 1402 - 17:19:30

دسته بندی :