بیانیه حماس در هفتاد و پنجمین سالروز یوم‌النکبه

دو شنبه 25 اردیبهشت 1402 - 13:5:12
بیانیه حماس در هفتاد و پنجمین سالروز یوم‌النکبه

جنبش حماس امروز طی بیانیه‌ای به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد اشغال فلسطین، تداوم تجاوز رژیم صهیونیستی طی این مدت را لکه ننگی بر پیشانی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی دانست.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، امروز دوشنبه  که مصادف است با هفتادوپنجمین سالروز «یوم النکبه» روزی که یادآور اخراج صدها هزار فلسطینی از خانه‌ها و سرزمین‌هایشان در سال ۱۹۴۸ پس از اشغال اراضی فلسطین به دست صهیونیست‌ها است، بیانیه‌ صادر کرد.
۱۵ ماه می میلادی، سالروز فاجعه اشغال فلسطین (موسوم به یوم النکبه) در سال ۱۹۴۸ است و صهیونیست‌ها یک روز قبل از آن (14 می) را «روز استقلال» خود می‌دانند. 
در بیانیه جنبش حماس آمده است: «اشغالگری صهیونیست‌ها بر هیچ بخشی از سرزمین پربرکت و تاریخی ما مشروعیت ندارد و آن‌ها بر هیچ بخشی از فلسطین حاکمیتی ندارند. نگین تاج این سرزمین نیز بیت‌المقدس و مسجد مبارک الاقصی است ..اشغالگر در محو آثار و نشانه‌های آن و یهودی‌سازی آن موفق نخواهد شد و مردم ما تا زمان آزادی سراسر فلسطین از بحر تا نهر، با مقاومت همه جانبه به دفاع از آن ادامه خواهند داد.
جنبش حماس در ادامه تاکید کرد: «هفتادوپنجمین سالروز دردناک یوم‌النکبه (فاجعه اشغال فلسطین) پس از پایان دور جدید درگیری با دشمن صهیونیستی است. دوری که در آن مردم فلسطین با مقاومت دلیرانه خود در نوار غزه متحد و دوشادوش یکدیگر [در چارچوب] نبرد "ثأر الأحرار" (انتقام آزادگان) جنگیدند و نشان دادند که قادرند از حقوق ملی خود دفاع کند، انتقام خون شهدا را بگیرند و اشغالگر می‌بایست  تاوان جنایات خود علیه مردم، سرزمین و مقدسات ما را بپردازد».
در ادامه این بیانیه تاکید شد که اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت در عملیات ثأر الأحرار، اصول خود در مدیریت، هماهنگی، وحدت میدانی و انسجام مردمی و معادله بازدارندگی در قبال دشمن اشغالگر را تثبیت کرد و ثابت کرد که مقاومت و وحدت ملی بهترین راه برای خنثی کردن نقشه‌های دشمن است.
حماس تاکید کرد که همچنان به زنان و مردان اسیر فلسطینی در بند زندانهای رژیم صهیونیستی که به پایداری و دلاوری آن‌ها در مقابل زندانبانان صهیونیست افتخار می‌کند، متعهد است و تمام تلاش خود را برای آزادی آن‌ها مبذول خواهد داشت و به اذن الهی، به زودی این اسرا از بند آزاد خواهند شد. 
جنبش حماس، رژیم صهیونیستی را دلیل اصلی تداوم رنج میلیون‌ها آواره فلسطینی حاضر در اردوگاه‌های داخل و خارج فلسطین دانست و اعلام کرد که بازگشت این آوارگان به فلسطین، حق مقدسی است که قابل چشم‌پوشی یا فراموشی نیست.
این جنبش مقاومت فلسطین تاکید کرد: «تجاوز مستمر ۷۵ ساله رژیم اشغالگر، لکه ننگی است بر پیشانی کسانی که در جرم انگاری تروریسم، افشای جنایت آن و توقف تجاوزات آن به سرزمین، مردم و مقدسات ما سکوت و اهمال می‌کنند. این جانبداری از اشغالگر و استاندارد دوگانه‌ای که برخی کشورها در برخورد با آرمان عادلانه ما در پیش گرفته‌اند، گناهی بزرگ است که باید با پایان دادن به اشغال، کفاره آن پرداخت شود».
حماس در پایان از جامعه بین‌الملل ، امت عربی و اسلامی، مردم و رهبران این کشورها خواست که «همبستگی و حمایت از مبارزات ملت فلسطین را تقویت کنند، همه اشکال حمایت از آن را فعال کنند و به آن یاری برسانند تا از خود دفاع کند و سرزمین و مقدساتش را آزاد کند و با تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس سرنوشتش را رقم بزند».


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


دو شنبه 25 اردیبهشت 1402 - 13:5:6