اولین نشست مخالفان و دولت نتانیاهو نتیجه‌ نداشت

چهار شنبه 9 فروردین 1402 - 16:0:0
 اولین نشست مخالفان و  دولت نتانیاهو نتیجه‌ نداشت

خانه اسحاق هرتزوگ میزبان اولین نشست مخالفان و مسؤولان دولتی اسرائیل برای رایزنی جهت دستیابی به راه حلی میانه در زمینه طرح اصلاحات قضایی بود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر به نقل از شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی،  نخستین نشست بین ائتلاف دولتی و مخالفان اسرائیل عصر سه‌شنبه بدون اعلام دستیابی به راه حلی برای طرح جنجالی «اصلاحات قضایی» پایان یافت.
براساس گزارش این شبکه، در این نشست که در منزل اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل برگزار شد و حدود ۹۰ دقیقه بود، نمایندگان حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شرکت کردند.
طبق گزارش این شبکه، از بین گروه‌های اپوزیسیون نیز حزب «آینده‌ای هست» به رهبری یائیر لاپید و حزب «اردوگاه اصلی» به رهبری بنی گانتس، وزیر جنگ سابق حضور داشتند.
اعضای حزب مخالف «آینده‌ای هست» حاضر در نشست گفتند: ما توضیح دادیم که انتظار داریم لایحه‌ای که شبانه به کنست (پارلمان اسرائیل) ارائه شده، لغو شود تا روی یک صفحه سفید رایزنی‌ها را آغاز کنیم.
به رغم اینکه نتانیاهو تعلیق طرح اصلاحات قضایی را اعلام کرده پیشتر در روز سه‌شنبه اعلام شد لایحه تغییر تشکیل کمیته انتخاب قضات روی میز کنست قرار گرفته تا در شور دوم و سوم به رای گذاشته شود.
هیات حاضر حزب «آینده‌ای هست» اعلام کرد: ما تمام مبانی مورد توافق در نشست را مهم می‌دانیم و در سطح وسیعی‌ از نمایندگان کنست روی آنها توافق خواهیم کرد و این مساله منعکس کننده اجماع ملی خواهد بود.
دراین حال نمایندگان اردوگاه اصلی در پایان نشست گفتند: اصول چارچوب کاری خود را ارائه کردیم و با قلبی باز به این نشست آمدیم و تمام تلاش خود را برای موفقیت طرح ملی پیشنهادی که درصدد تحقق آن هستیم، به کار خواهیم گرفت.
این حزب در بیانیه‌ای افزود: موفقیت ماموریت بررسی قوانین قضایی دو رکن اصلی دارد: «حفظ دموکراسی اسرائیل و حفظ وحدت مردم».
دو طرف در عین حال فاش نکردند نتایج نشست چه شد اما شبکه ۱۲ رژیم اسرائیل  گزارش داد، رئیس اسرائیل به زودی ظرف روزهای آینده با دیگر احزاب از ائتلاف دولتی و مخالفان نیز نشستی خواهد داشت.
قبل از این در روز سه‌شنبه سایت ایتنرنتی «واللا» گزارش داده بود، هرتزوگ مذاکرات گسترده‌ای با بنیامین نتانیاهو و یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل و بنی گانتس درباره اهمیت تعویق طرح قانون اصلاحات قضایی برگزار کرد.
رئیس اسرائیل از آغاز روند مذاکرات فوری که تحت نظارت دفتر ریاست اسرائیل برگزار خواهد شد، استقبال کرد. این نشست با هدف دستیابی به توافقی گسترده پیرامون طرح اصلاحات قضایی برگزار می‌شود. رئیس اسرائیل خواستار تشکیل کارگروهی برای خروج از بحران و دستیابی به نتایجی رضایت بخش برای این مساله شده است.
این در حالی است که برخی سازمان‌های مخالف طرح اصلاحات نظیر «پرچم‌های سیاه» و «کرایم منیستر» از لاپید و گانتس به دلیل آمادگی‌شان برای انجام مذاکرات توهم آمیز با نتانیاهو انتقاد و تاکید کردند: ما هرگز فریب نمی‌خوریم و با تمام توان به مبارزه ادامه می‌دهیم.
قرار بود طرح اصلاحات قضایی طی دوره زمستانه کنست که دوم آوریل آینده خاتمه می‌یابد، تصویب شود؛ اما بعد از تصمیم نتانیاهو برای تعلیق این طرح بررسی آن به دوره تابستانه پارلمان موکول شد که از ۳۰ آوریل آغاز می‌شود و سه ماه ادامه دارد.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


چهار شنبه 9 فروردین 1402 - 12:12:9