نتایج کشته شدن ایمن الظواهری برای دولت بایدن

سه شنبه 11 مرداد 1401 - 17:11:0
نتایج کشته شدن ایمن الظواهری برای دولت بایدن

تهران - الکوثر : جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، در حمله پهپادهای آمریکایی به مکانی در شهر کابل، ایمن الظواهری، سرکرده القاعده کشته شد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، بایدن در بیانیه ای که به همین مناسب منتشر شد، اعلام کرد: «ایمن الظواهری سرکرده گروه القاعده را که موجب کشته شدن بسیاری از آمریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود، در افغانستان کشتیم.» وی سپس در توئیتی ضمن تائید مجدد این خبر مدعی شد:« عدالت برقرار شده است.»

ایمن الظواهری از سال 2011 و در پی کشته شدن "اسامه بن لادن" در حمله نظامیان آمریکایی به شهری در پاکستان، به سرکردگی القاعده برگزیده شد. الظواهری یکی از اصلی ترین عوامل حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001 در نیویورک و واشنگتن شناخته می شد؛ حملاتی که به مرگ قریب به سه هزار تن انجامید. از آن زمان به بعد، آمریکا در پی دستگیری یا کشتن الظواهری بوده است که در نهایت، در تابستان 2022 به چنین هدفی نائل آمد. 

با این حال، تردیدهایی در مورد نحوه شناسایی الظواهری در کابل و کشته شدن وی بروز کرده است. این که آمریکا بعد از خروج از افغانستان چگونه به مخفیگاه سرکرده القاعده پی برده است، نکته حائز اهمیت در این خصوص به شمار می آید. به همین دلیل، کشته شدن سرکرده القاعده چند روز بعد از نشست تاشکند و نخستین گفت و گوی مقامات آمریکایی با مقامات طالبان پس از تسلط این گروه بر افغانستان، شائبه همکاری اطلاعاتی و عملیاتی آمریکا و طالبان برای حذف فیزیکی سرکرده القاعده را محتمل تر کرده است. بویژه این که رسانه ها گزارش دادند که در نشست تاشکند، میان طالبان و آمریکایی ها بر سر موضوع رفع توقیف بخشی از دارایی های بانک مرکزی افغانستان نزد بانک های آمریکایی مذاکراتی انجام گرفت. 

به عبارت دیگر چه بسا طالبان در ازای قول آمریکایی ها برای آزاد سازی بخشی از اموال افغانستان، محل اختفای الظواهری را به آمریکا اطلاع داده و زمینه را برای کشته شدن وی در کابل مهیا کردند. به هر حال با توجه به همکاری های آمریکایی ها با طالبان از چند سال پیش که در نهایت به سقوط افغانستان به دست طالبان در سال گذشته منجر شد، این احتمال قوت می یابد. 

به هر حال اکنون "جو بایدن"، رئیس جمهوری آمریکا قادر است با استفاده از موضوع کشتن سرکرده القاعده، بخشی از مشکلات داخلی و خارجی خود را کاهش دهد. در حال حاضر بایدن در پایین ترین سطح از محبوبیت در میان تمامی روسای جمهوری 70 ساله آمریکا قرار دارد و نام وی با خروج مفتضحانه آمریکا از کابل در اوت 2021 گره خورده است. این خروج یکی از عوامل نارضایتی مردم آمریکا از بایدن توصیف شده است. از این رو، کشته سرکرده القاعده در پایتخت افغانستان، یک سال پس از این خروج مفتضانه، می تواند به ترمیم وجهه دولت آمریکا نزد برخی از شهروندان آمریکایی کمک کند. 

نیویورک تایمز به نقل از مقامات فعلی و سابق دولت آمریکا نوشت: «ایمن الظواهری در حمله کابل کشته شد که اولین حمله در افغانستان از زمان خروج نیروهای آمریکایی در سال گذشته و یک پیروزی تبلیغاتی بزرگ برای تلاش‌های دولت بایدن در مبارزه با تروریسم است.»

ضمن این که کمتر از 100 روز دیگر، انتخابات میاندوره ای آمریکا برگزار می شود و بایدن به همراه حزب دموکرات عمیقا نگران شکست در این انتخابات هستند. تجربه ثابت کرده است اتفاقاتی نظیر کشتن سران گروه های تروریستی، بویژه افراد کلیدی در حادثه تروریستی 11 سپتامبر، موجی از حمایت را در بین گروهی از رای دهندگان آمریکایی ایجاد می کند. بایدن نیز امیدوار است با صدور فرمان مرگ ایمن الظواهری، بتواند هم تصویر خروج مفتضحانه آمریکا از افغانستان را از اذهان پا کند و همزمان، خوراک تبلیغاتی مناسبی را برای نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش روی آمریکا فراهم نماید.

دستیابی به چنین اهدافی، از دید مقامات ارشد دولت آمریکا ارزش آن را دارد که چند میلیارد دلار از اموال توقیف شده ملت افغانستان در اختیار گروه طالبان قرار گیرد.  


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی الکوثرفارسی بخوانید: (کلیک کنید)

از صفحات دین و زندگی و ندای نور الکوثر فارسی دیدن کنید

آموزش سوره های قرآن ویژه کودکان
صفحه ادعیه و زیارات  الکوثر فارسی
از صفحه گردشگری الکوثر فارسی دیدن کنید
صفحه
آشپزی غذاهای عربی الکوثر فارسی


سه شنبه 11 مرداد 1401 - 16:46:51