نیویورک تایمز: نمایش وحدت ایران و روسیه در برابر آمریکا

پنج شنبه 30 دی 1400 - 13:12:50
نیویورک تایمز: نمایش وحدت ایران و روسیه در برابر آمریکا

تهران- الکوثر: به دنبال دیدار سیدابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایران و روسیه، روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی نوشت: این دیدار نمایش وحدت دو کشور در مقابل آمریکا بود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خاطرنشان کرد، رئیس جمهوری ایران در دیدار با پوتین در روز چهارشنبه (29 دی ماه) به همتای روس خود یادآوری کرد که تهران در 40 سال گذشته در مقابل آمریکا ایستادگی کرده است.

رئیس جمهوری ایران همچنین در یک نطق تلویزیونی گفت اکنون که رویارویی روسیه با آمریکا عمیق تر شده است دو کشور باید با همکاری بیشتر، قدرت را از آمریکا بگیرند.

نیویورک تایمز افزود: این دیدار، نمایش ژئوپلتیکی در کرملین در یک برهه حساس برای واشنگتن و مخالفان این کشور بوده است.

سفر دو روزه رئیسی به مسکو که از روز چهارشنبه آغاز شده تحکیم روابط دو کشور در کنار چین در مقابل یک دشمن مشترک یعنی آمریکا را هدف قرار می دهد.

وزیر خارجه ایران تاکید کرده که روسای جمهوری دو کشور درباره «چارچوب» افزایش همکاری های اقتصادی و نظامی گفتگو کردند.

این رسانه با اشاره به اختلافات روسیه و غرب درباره حوزه نفوذ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خاطرنشان کرد در رزمایش دریایی آینده با مشارکت روسیه و ایران و چین، به نظر می رسد کرملین قصد دارد این پیام را ارسال کند که همچنان به توسعه روابط جدیدی ادامه می دهد.

ایران نیز این پیام را ارسال می کند که اگر تحریم های غرب برداشته نشوند، این کشور گزینه های دیگری نیز دارد.

یک کارشناس مسائل بین المللی روس گفت: مقام های روسیه در سال های اخیر با مواضع ضد غربی مقام های ایرانی همسو شده اند و رئیس جمهوری ایران نسبت به روابط نزدیک تر با روسیه ابراز تمایل کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقام های ایرانی می گویند توافق 20 ساله ای که پوتین و رئیسی درباره آن مذاکره کرده اند بر انتقال فناوری از سوی روسیه، همکاری ها دفاعی و همکاری روسیه در بخش انرژی ایران است.

در روسیه، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که چشم انداز افزایش همکاری های دفاعی روسیه و دیگر کشورهای مخالف آمریکا اهرم فشار این کشور بر واشنگتن را افزایش می دهد. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


پنج شنبه 30 دی 1400 - 13:12:8