توسعه و تقویت همکاری های مرزی ایران و پاکستان

جمعه 24 دی 1400 - 11:1:38
توسعه و تقویت همکاری های مرزی ایران و پاکستان

تهران - الکوثر : در حاشیه برگزاری رزمایش دریایی باراکودا-11 در آبهای کراچی،سردار سرتیپ پاسدار "احمد علی گودرزی " فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با دریابان "امین فواد بیگ" مدیر کل آژانس امنیت دریایی پاکستان دیدار و در خصوص راه کارهای توسعه همکاری های دوجانبه گفتگو کرد .

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، سردار گودرزی با اشاره  به اینکه ایران و پاکستان اجازه جولان به مخلان امنیت در منطقه را نخواهند داد تاکید کرد،  دو کشور مصمم هستند  نوار مرزی را به محیطی  امن برای توسعه و رفاه اقتصادی تبدیل کنند ناامنی در مرزهای مشترک ایران و پاکستان همواره یکی از مهمترین چالشها و نگرانیهای امنیتی میان تهران و اسلام آباد بوده است.
قاچاق انسان ، کالا و سوخت در کنار فعالیتهای گروههای تروریستی از جمله مهمترین چالشهای امنیتی میان ایران و پاکستان است .از اینرو جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه همکاری های امنیتی با پاکستان در مرزهای خشکی و همچنین در آبهای پیرامونی است.

نوذر شفیعی کارشناس مسایل سیاسی در این باره معتقد است : مدارس مذهبی پاکستان و جایگاه این مدارس در تقویت افراط گرایی در منطقه موضوع مهمی است که دولت پاکستان هم بایستی به عواقب آن نگاه ویژه ای داشته باشد، زیرا افراط گرایی مرز نمی شناسد وامنیت کل منطقه را نشانه رفته است. 

ایران و پاکستان با بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک همواره دغدغه نفوذ گروههای تروریستی از کشور افغانستان را نیز دارند . مناطق قبایلی در پاکستان یکی از مناطقی است که مورد توجه گروههای افراط گرا و تروریستی است تا با سازماندهی ، کشورهای همسایه را با تهدیدات امنیتی روبرو کنند . به همین دلیل ایران و پاکستان با ایجاد سازوکارهای مشترک می توانند بیش از پیش عرصه را برای گروههای تروریستی و افراطی تنگ کنند. در این زمینه همکاری های مرزبانی ،اطلاعاتی و امنیتی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد .

  علیرضا محرابی کارشناس مسایل پاکستان در این باره براین باور است : پاکستان به ایران عنوان یکی از مهمترین مولفه های تامین امنیت خود می نگرد با این حال عملکرد اسلام آباد  به گونه ای بوده که منافع و امنیت ملی ایران را به چالش کشیده و حتی به مخاطره انداخته است .

در هر حال، به توجه به رشد افراط گرایی در منطفه و تقویت حضور گروه تروریستی داعش در منطقه از سوی حامیان  آن به نظر می رسد پاکستان نیز بیش از پیش امنیت ملی خود را در مخاطره می بیند. به همین دلیل رویکرد اسلام آباد برای همکاری امنیتی و اطلاعاتی برای تامین امنیت با ثبات و پایدار در مرزهای مشترک و کل منطقه که مانع از ترانزیت تروریسم شود ضرورتی اجتناب ناپذیر است .موضوعی که  با تقویت اراده طرفین برای تقویت همکاری های امنیتی و برگزاری رزمایش  مشترک قابل تحقق است .


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


جمعه 24 دی 1400 - 8:20:40