تظاهرات گسترده در اعتراض به عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی

سه شنبه 9 آذر 1400 - 18:44:34
تظاهرات گسترده در اعتراض به عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی

تهران - الکوثر : مردم مغرب روز دوشنبه برای دومین بار از زمان سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به این کشور، علیه عادی سازی روابط با تل آویو درشهرهای مختلف مغرب تظاهرات کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، شرکت کنندگان دراین تظاهرات با سردادن شعارهایی خواستار لغو توافق عادی سازی روابط با اسرائیل و قطع همکاری های نظامی و امنیتی با این رژیم شدند.
این تظاهرات بنابه دعوت«جبهه مغرب برای حمایت از فلسطین و مخالفت با عادی‌سازی روابط با اسرائیل»برگزارو با واکنش خشونت آمیز دولت مغرب مواجه شده است.در این راستا نیروهای امنیتی مغرب دوشنبه شب به مقابله با تظاهرات همبستگی با ملت فلسطین در رباط پایتخت این کشورپرداختند.نیروهای امنیتی مغرب هم چنین تظاهرات مردمی دردیگر شهرهای این کشور مانند طنجه، خنیفره، تطوان، زایو و ... را نیز سرکوب کردند.
اقدام مغرب در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در دسامبر 2020در راستای طرح کلان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل صورت گرفت. ترامپ در آن هنگام  تاکید کردکه که در ازای عادی‌سازی روابط مغرب  با رژیم صهیونیستی، با امضای بیانیه‌ای حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخته است.

مغرب از متحدان واشنگتن در شمال افریقا محسوب شده و همواره در طرح های منطقه ای آمریکا در راستای منافع غرب و رژیم صهیونیستی ایفای نقش می کند. مغرب و اسرائیل از سال ۱۹۹۳ به دنبال امضای توافقنامه اسلو بین این رژیم و سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)، روابط دیپلماتیک برقرار کرده بودند اما پس از آغاز انتفاضه دوم فلسطین معروف به انتفاضه الأقصی در سال ۲۰۰۰، مغرب روابطش با تل‌آویو را قطع کرد.
با این حال در سال 2020 پس از عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل ، مغرب نیز به بار دیگر روابط رسمی با رژیم صهیونیستی برقرار کرد. اقدام مغرب در زمینه عادی سازی روابط با اسرائیل در واقع به مثابه خیانتی بزرگ به آرمان فلسطین است . این اقدام دولت مغرب واکنش های مخالف زیادی در داخل این کشور از سوی مردم و جنبش ها و احزاب سیاسی به دنبال داشته است.

با این حال آنچه در چند هفته اخیر به این اعتراضات دامن زده است سفر سه‌شنبه هفته گذشته «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به مغرب بود که ضمن دیدار با مقامات این کشور دو توافقنامه امنیتی و نظامی امضا کرد.این اقدام دولت مغرب واکنش های گسترده ای را نه فقط در داخل این کشور موجب شده است.
«عبدالقادر العلمی» رهبر «گروه اقدام ملی برای فلسطین» در مغرب می گوید:« عادی سازی با اسرائیل نه تنها به مسئله فلسطین خدشه وارد می کند، بلکه موجودیت مغرب، تمامیت ارضی ، یکپارچگی جامعه و امنیت و ثبات آن را به خطر می اندازد».مردم و جنبش های فلسطینی نیز این اقدام را بشدت محکوم کرده اند. از جمله جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد: استقبال از گانتز در مغرب خنجری از پشت به ملت فلسطین است. امضای توافقنامه با رژیم صهیونیستی موجب تشویق این رژیم به ارتکاب جنایات بیشتر علیه فلسطینیان می‌شود.

البته سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و امضای توافقات نظامی و امنیتی با مغرب صرفا با واکنش فلسطینی ها مواجه نشده است. این مساله موجب نگرانی شدید الجزایر همسایه مغرب که دارای روابط پر تنشی با رباط است شده است. تنش بین مغرب و الجزایر از زمان عادی‌سازی روابط بین مغرب با رژیم صهیونیستی در سال گذشته و موضع‌گیری و اقدامات خصمانه رباط علیه الجزیره تشدید شده است.
اکنون با امضای دو توافقنامه امنیتی و نظامی بین مغرب و رژیم صهیونیستی ، مقامات الجزایر این اقدام را موجب تقویت احتمال ارائه انواع کمکهای نظامی و امنیتی به مغرب از سوی تل آویو علیه الجزایر تلقی می کنند. «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر ضمن ابراز تاسف نسبت به توافقنامه مغرب و رژیم صهیونیستی تاکید کرد که تهدید الجزایر از سوی مغرب رسوایی و مایه شرمساری است .تحلیلگران نیز اجرایی شدن توافقات مغرب و اسرائیل را دارای پیامدهای ژئوپلتیک خطرناکی برای امنیت الجزایر دانسته اند.


سه شنبه 9 آذر 1400 - 18:53:31