حمایت گروه 1+4 از لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا

سه شنبه 9 آذر 1400 - 17:39:27
حمایت گروه 1+4 از لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا

تهران - الکوثر : با آغاز هفتمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+4 در وین ، حمایت از خواسته بر حق ایران در زمینه لغو تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران روندی افزایشی پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، در تازه ترین موضع گیری در این زمینه، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، با بیان اینکه هیات ایرانی در مذاکرات وین برای لغو همه تحریم‌ های ضد برجام مصمم است، گفت: روسیه خواسته های ایران را منطقی می داند.

چین نیز به عنوان دیگر کشور عضو گروه 1+4 موضع مشابهی اتخاذ کرده است. «ونگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه گفت که ایالات متحده به عنوان مقصر ایجاد بحران در برجام، باید همه تحریم های غیرقانونی یک جانبه بر ایران و طرف های ثالث مانند چین را لغو کند.

موضع واحد روسیه و چین در زمینه ضرورت لغو تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران که پس از خروج غیر قانونی آمریکا از برجام در مه 2018 درقالب کارزار فشار حداکثری علیه ایران به اجرا در آمده و تاکنون نیز ادامه داشته است، در راستای حمایت از موضع بر حق تهران در این زمینه است.

اتحادیه اروپا و طرف های اروپایی برجام موسوم به تروئیکای اروپایی نیز به ناچار بر این خواسته برحق و منطقی ایران صحه نهاده اند. در بیانیه مشترک کشورهای اتحادیه اروپا در شصت‌ و پنجمین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سپتامبر 2021 ، با اذعان به عواقب خروج یکجانبه آمریکا از برجام تصریح شده که برطرف شدن تحریم‌ ها علیه ایران، بخش حیاتی توافق هسته ای برجام به شمار می‌رود.

جمهوری اسلامی ایران به صراحت و بارها تاکید کرده است که خواستار لغو همه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران است و لغو تحریم ها، اصلی ترین خواسته ایران در مذاکرات وین به شمار می آید. این مساله ای است که در خلال گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه نیز ابراهیم  رئیسی برآن تاکید کرده است.

ضمن اینکه تهران خواهان ارائه تضمین هایی از جانب آمریکا در مورد عدم خروج مجدد از برجام و عدم استفاده از ظرفیت هایی که علیه کشورهای عضو برجام در این توافق وجود دارد، است.

«فائل ایبیاتوف» استاد دانشگاه در روسیه می گوید: با توجه به غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا در راس اردوگاه غرب علیه ایران و این واقعیت که تهران حداکثر همکاری را در مورد شفاف سازی برنامه هسته ای خود داشته است، زمان برای لغو کامل تحریم های ظالمانه فرا رسیده است.

این در حالی است که آمریکایی ها در روزهای اخیر رویکرد تهدید گرایانه را اتخاذ کرده و مدعی شده اند که در صورت تداوم مسیر پیشرفت های هسته ای ایران، فشارها علیه تهران را تشدید خواهند کرد. البته واشنگتن به خوبی از این مساله آگاه است که رویکرد تحریمی علیه ایران هیچ گونه ثمری نداشته و صرفا باعث انزوای بیشتر آمریکا و تقابل آن با خواسته جهانی مبنی بر لزوم لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران خواهد شد. شاید به همین دلیل است که به رغم ادعای اینکه موضع واشنگتن در قبال ایران و برجام تغییری نکرده، اما جین ساکی سخنگوی کاخ سفید اذعان کرده که بهترین رویکرد در قبال ایران مسیر دیپلماسی است.

اکنون مسیر مشخصی پیش روی اعضای گروه 1+4 به ویژه تروئیکای اروپایی برای حفظ برجام قرار دارد. تداوم این توافق در گرو عملی شدن خواسته به حق تهران یعنی رفع تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است. در صورت سنگ اندازی واشنگتن در این زمینه با مطرح کردن خواسته های مربوط به تغییر مفاد برجام یا مطرح ساختن خواسته های فرا برجامی در مذاکرات کنونی و بی توجهی به خواسته قانونی ایران، تبعات این امر بر عهده طرف های غربی گروه 1+4  و آمریکا خواهد بود.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


سه شنبه 9 آذر 1400 - 17:46:30