منابع غیر رسمی خبر دادند: توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست‌وزیر

دو شنبه 30 دی 1398 - 17:20:7
منابع غیر رسمی خبر دادند:  توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست‌وزیر

تهران- الکوثر: منابع آگاه سیاسی عراق، از توافق نهایی گروه‌های سیاسی کشور با رئیس‌جمهور برای انتخاب نخست‌وزیر دوره انتقالی و اعلام قریب‌الوقوع نام وی خبر دادند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، یک منبع در ائتلاف «الفتح» عراق از حصول توافق میان گروه‌های سیاسی با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق درباره نامزد نخست‌وزیری عراق در دوره انتقالی خبر داد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با وبگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: نشست برهم صالح با گروه‌های سیاسی درباره بحران انتخاب نخست‌وزیر جدید در نهایت به نتیجه رسید و همگی بر روی نخست‌وزیری «علی الشکری» مشاور رئیس‌جمهور و وزیر سابق برنامه‌ریزی توافق کردند و این امر به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته این منبع، دوره نخست‌وزیری الشکری انتقالی و محدود است و وی مسئول تدارک برای برگزاری انتخابات زودهنگام است. 

روزنامه رسمی «الصباح» عراق نیز به نقل از چند نماینده پارلمانی از انتخاب قریب‌الوقوع نخست‌وزیر جدید عراق خبر داده بود. 

«ندی شاکر جودت» نماینده ائتلاف «النصر» در پارلمان عراق نیز امروز (دوشنبه - ۲۰ ژانویه)، از پیشرفت گروه‌های سیاسی کشور در روند انتخاب نخست‌وزیر دوره انتقالی خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» توضیح داد: نشست‌های گروه‌های سیاسی عراق طی ۱۰ روز اخیر همچنان ادامه داشت و طی آن، راهکارهایی که رضایت همه طرف‌ها را جلب کند، حاصل شده است.

جودت افزود: طی دو روز آینده، نامزد نخست‌وزیری دوره انتقالی، از سوی رئیس‌جمهور مامور می شود تا کابینه خود را تشکیل دهد. 

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که برخی نمایندگان عراقی می‌گویند که تکلیف نخست‌وزیر جدید عراق پس از تظاهرات میلیونی روز جمعه علیه حضور نظامیان آمریکایی در کشور، مشخص خواهد شد.

فراکسیون البناء،  به رهبری «هادی العامری»، اول دی‌ماه طی نامه‌ای به  رئیس جمهور عراق، اعلام کرده بود که رهبران فراکسیون‌های زیر مجموعه ائتلاف البناء، «قصی عبدالوهاب السهیل» وزیر آموزش عالی عراق را به عنوان نامزد نخست‌وزیری معرفی می‌کنند و از «برهم صالح» می‌خواهند که مطابق ماده ۷۶ قانون اساسی عراق، السهیل را مأمور تشکیل دولت کند.

اما پس از اعتراض برخی گروه‌های سیاسی و شماری از تظاهرات‌کنندگان، السهیل طی نامه‌ای از پذیرش این پست انصراف داد. سپس فراکسیون البناء «اسعد العیدانی» استاندار بصره را برای تصدی این پست به برهم صالح معرفی کرد اما رئیس‌جمهور عراق با وقت‌کشی و بهانه‌تراشی از معرفی العیدانی به پارلمان خودداری کرد و به استعفا تهدید کرد. 

پس از این مسائل، ائتلاف البناء اسامی سه نامزد دیگر را طرح کرد که عبارت بودند از «عبدالغنی الاسدی» فرمانده سابق سازمان مبارزه با تروریسم عراق، «مصطفی الکاظمی» رئیس فعلی سازمان اطلاعات عراق و  «توفیق الیاسری» رئیس سابق سازمان مبارزه با تروریسم بغداد. اما ظاهرا بر سر این اسامی نیز توافقی نهایی صورت نگرفت.

در نهایت چند روز پیش ،«مختار الموسوی» نماینده فراکسیون بزرگتر در پارلمان عراق درباره جدیدترین گزینه‌های پیشنهادی برای نخست‌وزیری گفت: سه گزینه برای نخست‌وزیری مطرح است که عبارتند از: «علی شکری» مشاور رئیس‌جمهور، «محمد توفیق علاوی» و یک شخصیت نظامی و شکری بیش از سایران بخت تصدی پست نخست‌وزیری را دارد.

اما وی نیز تایید کرد که پس از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی روز جمعه (۴ بهمن)،  یکی از این سه شخصیت برای تصدی پست نخست‌وزیری معرفی خواهند شد.


دو شنبه 30 دی 1398 - 17:6:41

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید