روزنامه اردنی : رئیس جمهور جدید ایران شریکی استراتژیک برای اعراب در توسعه

دو شنبه 18 تیر 1403 - 21:0:0
روزنامه اردنی : رئیس جمهور جدید ایران شریکی استراتژیک برای اعراب در توسعه

رسانه عرب زبان نوشت:  فرصت‌های زیادی برای تقویت همکاری‌های اقتصادی میان ایران و عربستان سعودی و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه الدستور چاپ اردن نوشت :  در رابطه با روابط با عربستان در دوره ریاست جمهوری جدید ایران، سرپرست وزارت خارجه ایران اعلام کرده که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان پس از تشکیل دولت جدید به تهران سفر خواهد کرد.
این روزنامه افزوده است:  با وجود چالش‌های امنیتی، فرصت‌های زیادی برای تقویت همکاری‌های اقتصادی میان ایران و عربستان سعودی و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس وجود دارد و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه تهران می‌تواند درها را به روی سرمایه‌گذاری‌های جدید و همکاری‌های تجاری گسترده‌تر باز کند.
الدستور نوشته است: پروژه های مشترک در زمینه زیرساخت‌ها، انرژی و فناوری احتمالا به تقویت یکپارچگی اقتصادی و کاهش تنش‌های سیاسی میان ایران و اعراب کمک می‌کند؛ چراکه کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از وابستگی به نفت هستند و ممکن است در ایران شریک استراتژیکی برای توسعه بخش‌های جدید بیابند.
 وبگاه «الخلیج آنلاین» نیز در یادداشتی در این باره نوشته است: با روی کار آمدن «مسعود پزشکیان» رئیس جمهور منتخب ایران، کارشناسان بین المللی و داخلی منتظر دستورالعمل‌هایی هستند که دولت جدید در روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس دنبال خواهد کرد.
این پایگاه خبری افزوده است :  کارشناسان در این باره می‌گویند که ممکن است ایران رویکرد عمل‌گرایانه‌تری را در سیاست‌های خارجی خود به‌ویژه با توجه به کاهش تنش‌ها با کشورهای همسایه و بهبود روابط اقتصادی و دیپلماتیک با آنها اتخاذ کند.
این پایگاه تصریح کرد: بر اساس بیانیه‌های رسمی، رهبران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در روز هفتم ژوئیه پس از پیروزی پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری، همگی به وی تبریک گفتند و برای او آرزوی موفقیت کردند.
 به نوشته این رسانه عربی، سران کشورهای حوزه خلیج فارس همچنین ابراز امیدواری کردند که با رئیس‌جمهور جدید ایران برای توسعه روابط ۲ جانبه میان کشورهای خود، با یکدیگر همکاری کنند و این پیام‌های گسترده را می توان آغازی نویدبخش در اینده این روابط ارزیابی کرد.
دکتر «عبدالرزاق الطائی» استادیار علوم سیاسی عرب به الخلیج آنلاین گفته است ماهیت سیاست ایران که مسعود پزشکیان دنبال خواهد کرد، سیاست باز و همکاری در روابط ۲ جانبه و دیپلماتیک خواهد بود.
وی می‌گوید: با توجه به پرونده‌های سیاست خارجی در قبال مسائل عربی، اعتقاد بر این است که تلاقی مواضع وجود خواهد داشت. به منظور افزایش اعتماد متقابل با کشورهای حاشیه خلیج فارس، این کشورها می‌توانند اولین مقصدهایی باشند که رئیس‌جمهور منتخب ایران به آنها سفر خواهد کرد، به ویژه که وی وابسته به جریان اصلاح طلب است که همواره خواستار روابط منحصر بفرد با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عربی است.
روزنامه اردنی «الدستور» ششم ژوئیه گزارش داد که «پزشکیان نه محافظه کار است و نه اصلاح طلب، بلکه یک عملگرا است که محدودیت‌های قدرت و نقش را خوب می‌شناسد و اعتقاد بر این است که حضور او به عنوان رئیس‌جمهور دستاورد بزرگی در سایه شرایط موجود در منطقه است.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


دو شنبه 18 تیر 1403 - 15:55:50