لاوروف: به نهایی‌کردن توافق جامع همکاری با ایران متعهدیم

سه شنبه 22 خرداد 1403 - 18:18:33
لاوروف: به نهایی‌کردن توافق جامع همکاری با ایران متعهدیم

وزیر خارجه روسیه بر تعهد این کشور به تکمیل روند نهایی‌سازی توافق جامع همکاری با ایران تاکید کرد و گفته پس از حل شدن برخی مسائل قانونی مرتبط با این توافق از سوی ایران، توافق آماده امضا خواهد بود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت این کشور به نهایی‌سازی توافقنامه جامع همکاری با ایران متعهد بوده و به محض این که ایران مسائل قانونی مرتبط با این سند را حل‌وفصل کند، آماده انجام دادن آن خواهیم بود.

خبرگزاری اسپوتنیک هم در این باره گزارش داد: با وجود این که توافقنامه (جامع) همکاری میان روسیه و ایران هنوز قابل امضا نیست، بر سر متن آن به طور کامل توافق شده است اما برای ارائه این توافق جهت تایید روسای جمهور و بعد، امضا، ایران باید برخی اقدامات قانونی درباره مفاد تعیین‌شده در توافق انجام دهد.

پیش از این، «ضمیر کابلوف» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر حوزه دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفته بود، «تصمیم به امضا کردن یک توافقنامه جامع همکاری با ایران بر قوه خود باقی است. این تصمیم راهبردی حاکمیت دو کشور است. این روند، مسلما، به دلیل مشکلاتی که شرکای ایرانی دارند، به تعلیق درآمد اما تردید ندارم که این کار انجام خواهد شد و بعد، روسای دو کشور درباره زمان و مکان امضای آن به توافق خواهند رسید».

«کاظم جلالی» سفیر ایران در روسیه در واکنش به این اظهارات در پیامی در شبکه ایکس نوشت: روند نهایی شدن توافقنامه راهبردی ایران و روسیه بر اساس برنامه در حال انجام است. آن چه به عنوان تعلیق توافقنامه اجرایی همکاری دو کشور در رسانه‌ها ذکر شده است نادرست و نتیجه ترجمه غیردقیق اظهارات مقام‌های روسی است. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


سه شنبه 22 خرداد 1403 - 18:18:27

دسته بندی :