واکنش جنبش‌های مقاومت به شهادت رئیس جمهور و همراهانش

دو شنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20:9:58
واکنش جنبش‌های مقاومت به شهادت رئیس جمهور و همراهانش

جنبش های مقاومت اسلامی از جمله حزب الله لبنان، حشدالشعبی عراق، حزب الله عراق، انصارالله یمن، حماس و جهاد اسلامی فلسطین شهادت رئیس جمهور و همراهانش را تسلیت گفتند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، حزب الله لبنان در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش بیانیه صادر کرد. در این بیانیه آمده است:

به مناسبت حادثه دردناک شهادت حضرت آیت الله آقای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و شهادت برادر گرامی‌مان جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده حضرت امام خامنه‌ای در استان آذربایجان، آیت الله محمد علی آل هاشم عمیقاً تسلیت و ابراز همدردی می‌کند. ‏

این حادثه را اولا به سرور و مولایمان حضرت حجت عجل الله تعالی و سپس به حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای و مقامات جمهوری اسلامی و به مردم صبور و عزیز ایران و به ویژه به خانواده‌های شریف و مبارزشان و نیز به مسلمانان و آزادگان جهان تسلیت می‌گوییم

ما مدتهاست که جناب رئیس جمهور شهید را از نزدیک می‌شناسیم، ایشان برای ما برادر بزرگ، حامی سرسخت و مدافع سرسخت ما و ملت ما، به ویژه حامی فلسطین و حافظ مقاومت بودند.

همینطور برادر عزیز شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر فعال و فداکار، پرچمدار تمامی مجامع سیاسی و دیپلماتیک در جهان، دوستدار جنبش‌های مقاومت و فداکار پیروزی و حمایت آن‌ها را تسلیت می‌گوییم.

در پیام «عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن درباره شهادت رئیسی و همراهانش نیز آمده است: با کمال تاسف و تاثر خبر حادثه ناگوار برای جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان و همراهان ایشان را دریافت کردیم.

رهبر جنبش انصارالله یمن افزود: این مصیبت بزرگ را به همه نزدیکان و بازماندگان ایشان و به رهبر انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله «خامنه ای» حفظه الله و به همه مسئولان جمهوری اسلامی و به مردم مسلمان ایران تسلیت و تعزیت عرض می کنیم و از خداوند متعال می خواهیم که به همگان صبر و شکیبایی دهد و به ایشان (آیت الله رئیسی و هیات همراه) اجر و ثواب زیاد عطا کند.

رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق نیز ضمن تسلیت شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه وی گفت: یاد مردانی را گرامی می‌داریم که خود را فدای حق و حقیقت و حمایت از مظلومان و دفاع از موضوعات امت اسلامی کردند.

«فالح الفیاض» در پیامی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و هیات همراه وی را به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت و ملت ایران، تسلیت گفت و اعلام کرد: با قلبی مومن به اراده و تقدیر الهی و تسلیم در برابر امر و تقدیر الهی، خبر دردناک و مصیب بار شهادت سید مجاهد ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه و جعی از مجاهدان و بهترین یاران همراه را در حادثه دلخراش سقوط بالگرد دریافت کردیم.

رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرد: ما با قلبی آکنده از حزن و اندوه، از مواضع شرافتمندانه و کارنامه پر تلاش و کوشش آن فقید راحل، جناب آقای ابراهیم رئیسی و بویژه ایستادگی ایشان در کنار عراق و ملت این کشور در محفل و مناسبتی یاد می‌کنیم به طوری که همیشه اعلام کرد ایران و عراق یک ملت واحد هستند و جدا کردن آنها از یکدیگر امکان‌پذیر نیست.

الفیاض بیان کرد: آن فقید و بزرگوار، همواره مواضع قاطعانه، محکم و اصولی در قبال مساله فلسطین و حمایت از مردم این سرزمین در مقابله با ماشین کشتار وحشیانه رژیم صهیونیستی در دفاع از سرزمین و مقدسات آنها اتخاذ کرد. ما به همین مناسبت در غم ملت و رهبران ایران شریک هستیم و بار دیگر این مصیبت را به آنها تسلیت می گویم.

 

«عبدالعزیز المحمداوی» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سازمان الحشد الشعبی عراق هم در پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) در این باره نوشت: شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش را تسلیت می‌گوییم. از دست دادن مردان مومنی که در مسیر جهاد و دفاع از وطن آن‌ها را شناختیم و در کنارشان بودیم، خسارتی بزرگ است.

المحمداوی افزود: از دست دادن آیت‌الله رئیسی که از دوست‌داران عراق و ملت آن بوده، پیش از آنکه به ضرر ایران باشد، خسارتی بزرگ برای عراق است.

«کتائب حزب‌الله» عراق هم در واکنش به شهادت رئیس‌جمهوری ایران، وزیر خارجه و هیأت همراه آنها در سانحه سقوط بالگرد، تاکید کرد که ملت ایران با اتحاد خود این مصیبت وارده را نیز پشت سر خواهند گذاشت.

گردان‌های حزب‌الله عراق در بیانیه خود اعلام کرد: ما شهادت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه و هیأت همراه در سانحه سقوط بالگرد را تسلیت می‌گوییم. ملت بزرگ ایران که زیباترین درس‌ها را در عبور از شدیدترین چالش‌ها و بحران‌ها در سایه دولت قوی و استوار این کشور رقم زده‌اند، امروز در رویارویی با این مصیبت بزرگ متحد و به عزم و اراده و ایمان پایبند هستند.

حزب‌الله عراق تأکید کرد: مشکلات و محنت‌های امنیتی و بحران‌های اقتصادی که ایران با آن مواجه بوده، نتیجه محاصره ظالمانه آمریکا و بهای مواضع ایران است که همواره حامی ملت‌های مستضعفی بوده که استکبار جهانی از طریق طرح‌های جنایتکارانه در منطقه برای به زانو درآوردن آن‌ها تلاش می‌کند.

در پایان این بیانیه آمده است: ما از خداوند برای رئیس‌جمهوری مرحوم ایران و همراهانش رحمتی گسترده و برای خانواده‌هایشان و ملت ایران صبر می‌طلبیم.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز شهادت آیت الله رئیسی و هیات همراه را به مقام معظم رهبری و دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

بیانیه حماس در پی شهادت رئیس جمهور بدین شرح است:

الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ * أُولَٰئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ}

ما در جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با ایمان بیشتر به اراده و تقدیر الهی و با صبر و تأمل فراوان به رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت سید علی خامنه‌ای (مدظله العالی) صمیمانه تسلیت، همدردی عمیق و همبستگی خود را مسئلت داریم.

درگذشت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز و آقای مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی در پی سانحه ناگوار و فاجعه دردناک در سقوط بالگردی که در حال انتقال آنها از شمال غرب ایران بود را به دولت ایران و ملت برادر ایران تسلیت میگوییم. از خداوند متعال علو درجات و رحمت و مغفرت را خواستاریم و برای ملت برادر ایران و خانواده ها و عزیزان قربانیان صبر و شکیبایی مسئلت می کنیم. 

ما احساس غم و اندوه مشترک خود را با ملت برادر ایران و همبستگی کامل خود را با جمهوری اسلامی ایران در این حادثه دردناک اعلام می کنیم که جان گروهی از بهترین رهبران را گرفت که در نهصت ایران و مواضع افتخارآمیز در حمایت از آرمان فلسطین و حمایت از مبارزه مشروع مردم ما علیه رژیم صهیونیستی، ثابت قدم بودند.

ما اطمینان داریم که جمهوری اسلامی ایران خواهد توانست -ان شاء الله- بر عواقب این ضایعه بزرگ فائق آید. مردم عزیز ایران نهادهای ثابت قدمی دارند که توان مقابله با این مصیبت سخت را دارند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم طی بیانیه‌ای شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران و هیئت همراه آن‌ها بر اثر سانحه سقوط بالگرد را تسلیت گفت.
این جنبش تاکید کرد که شهادت این افراد ضایعه‌ای بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران است.
جهاد اسلامی همچنین تاکید کرد که شهادت رئیسی و امیرعبداللهیان با توجه به نقش بارزی که در حمایت از مقاومت و مقابل با تجاوز  جنگ دشمن صهیونیستی علیه غزه داشتند، ضایعه‌ای بزرگ برای ملت فلسطین نیز هست.
این جنبش بیان کرد که اطمینان داریم ایران همانند همیشه این بار نیز قادر به عبور از این مصیبت بزرگ و دردناک خواهد بود. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید

 

 


دو شنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20:9:45