بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، شکست بزرگ آمریکاست

دو شنبه 18 اردیبهشت 1402 - 9:42:20
بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، شکست بزرگ آمریکاست

سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم»، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را یک شکست بزرگ برای آمریکا و نشانگر کاهش نفوذ واشنگتن در منطقه خاورمیانه توصیف کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «عبدالباری عطوان» در سرمقاله «رأی الیوم» نوشت: ایستادگی سوریه که 12 سال است ادامه دارد، روز یکشنبه با تصمیم وزرای خارجه عرب مبنی بر بازگشت بدون قید و شرط سوریه به اتحادیه عرب، به پیروزی تاریخی دیگری ختم شد که درها را برای شرکت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست 19 ماه مه (29 اردیبهشت) سران اتحادیه عرب در ریاض باز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بازگشت به اتحادیه عرب، پیروزی برای مردم و رهبری سوریه است، افزود: این یک شکست بزرگ برای آمریکا است که به شدت با بازگشت سوریه مخالفت و برخی از متحدان خود را تحریک کرد تا از هر راه و روشی مانع آن شوند اما هیچ کشور عربی با آمریکا همراهی نکرد و این مساله نشانگر کاهش نفوذ واشنگتن در منطقه خاورمیانه است.

عطوان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را به لطف تغییر راهبرد سران سعودی دانست که ناشی از توافق با جمهوری اسلامی ایران بود. 

وی افزود: مشخص نیست که بشار اسد در نشست بعدی اتحادیه عرب در ریاض شرکت خواهد کرد یا خیر، ولی در صورت شرکت، ستاره بلامنازع آن خواهد بود.

سردبیر «رأی الیوم» اضافه کرد: سوریه پیروز شد و اگر 12 سال پایداری بدون وقفه ارتش در میدان‌های نبرد، حمایت اکثر مردم سوریه از رهبری و ایستادگی آنها نبود، بازگشت آن به اتحادیه عرب ممکن نمی‌شد.

عطوان ادامه داد: ملت سوریه مشکلات بسیاری را تحمل کرد تا بتواند توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی را برای تجزیه سوریه خنثی کند و نظام رسمی عربی که صدها میلیارد دلار هزینه کرد تا سوریه را به زانو درآورد و به یک کشور ورشکسته تبدیل کند، پرچم سفید نشان داد و در برابر این کشور تسلیم شد.

وی افزود: ما در مرحله تغییر فراگیری قرار داریم که حاکم بر جهان است و مهمترین مؤلفه آن، کاهش نفوذ آمریکا و اروپا است و جهان چند قطبی به رهبری روسیه و چین در حال شکل‌ گیری است، در نتیجه طبیعی است که جهان عرب هم به دور از این تغییرات نباشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در جهان عرب اضافه کرد: سران سعودی هم برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب وارد عمل شدند؛ اقدامی که باعث ترسیم نقشه جدید منطقه خواهد شد که مهمترین عنوان آن، احیای ائتلاف چهارگانه مصر، عربستان، عراق و سوریه و تحکیم روابط با ایران خواهد بود.

وی در ادامه نوشت: رژیم اشغالگر اسرائیل بزرگترین بازنده این بیداری عربی و پیامدهایی خواهد بود که برجسته ترین آنها ریشه کن کردن درگیری‌های فرقه‌ای، توجه و اهتمام به آرمان فلسطین و لغو همه توافقات سازش جدید و قدیمی است.

عطوان افزود: نشست آتی سران عرب ممکن است نقطه شروعی برای رهبری عربستان در منطقه به ویژه پس از رهایی از وابستگی به آمریکا، اولویت دادن به منافع و ایجاد یک پایگاه اقتصادی و مالی محکم باشد. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


دو شنبه 18 اردیبهشت 1402 - 9:42:12