اعلام زمان احتمالی بازگشایی سفارت ایران در ریاض

سه شنبه 22 فروردین 1402 - 15:45:0
اعلام زمان احتمالی بازگشایی سفارت ایران در ریاض

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه کشورمان گفت تلاش می کنیم قبل از فرارسیدن ایام حج تمتع و تا اواخر ماه شوال، سفارت ایران در ریاض و سرکنسولگری کشورمان در جده بازگشایی شود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، علیرضا عنایتی در مورد زمان بازگشایی سفارت ایران در عربستان و سرکنسولگری تهران در جده گفت: در چارچوب توافق ایران و  عربستان برای بازگشایی سفارتخانه‌های یکدیگر در تهران و ریاض و بازگشایی سرکنسولگری‌هایشان در دو شهر  مشهد و جده، در روز شنبه هیات سعودی  وارد ایران شد و بعد از ملاقات با مدیرکل تشریفات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، کار خود را جهت بازدید از سفارت این کشور در تهران انجام داد، این هیات همچنین به مشهد خواهد رفت و از اماکن سیاسی این کشور در مشهد از جمله سرکنسولگری و رزیدانس بازدید می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس آنچه که از برادران سعودی دریافت کردیم این هیات بعد از بازگشت به ریاض، متعاقباً برای آماده‌سازی امور جهت بازگشایی سفارت  و سرکنسولگری این کشور در تهران و مشهد اقدام می‌کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران که بعضا در فضای مجازی از او به عنوان سفیر احتمالی ایران در ریاض نام برده می‌شود در همین ارتباط تصریح کرد: از طرف ایران هم  تیمی برای سفر به عربستان مشخص شده است  و دو هیات جداگانه به ریاض و جده می‌روند و برنامه ما این است که این هیات‌ها تا آخر هفته به عربستان عزیمت کنند.

عنایتی  افزود: این دو هیات از سفارت ایران در ریاض و همچنین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در  جده و نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی بازدید می‌کنند.

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اینکه بازگشایی سفارتخانه ها چه زمانی خواهد بود به لحاظ مفهومی این طور  خواهد بود که دو کشور برنامه خود را در این ارتباط چگونه تنظیم کنند و  سرعت عمل هر کدام در این ارتباط چگونه باشد.

 عنایتی که در دوسال گذشته در مذاکرات ایران و عربستان در عراق و پکن حضور داشته است، ادامه داد: البته  در بحث زمان بازگشایی سفارت ایران در عربستان ما یک قید زمانی  نیز داریم و آن فرا رسیدن ایام حج تمتع است. ما  تلاش می کنیم که قبل از فرارسیدن ایام حج تمتع سفارت ایران در ریاض و سرکنسولگری کشورمان در جده را بازگشایی کنیم. در واقع برنامه‌ریزی و تلاش ما در این چارچوب است که قبل از فرا رسیدن ایام حج و تا آخر ماه  "شوال" بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.

عنایتی درباره زمان حضور مجدد شهروندان ایرانی در «عمره مفرده» نیز گفت: در مورد حضور شهروندان ایرانی در  عمره مفرده به لحاظ زمانی ما پیش‌بینی می‌کنیم که این موضوع بعد از حج تمتع  انجام شود. 

منبع: ایسنا


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


سه شنبه 22 فروردین 1402 - 13:41:24