در نشست سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح شد:

ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است نه امتیاز

دو شنبه 14 آذر 1401 - 13:32:58
 ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است نه امتیاز

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران تاکید کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است، نه امتیاز. مذاکره و توافق منطق خودش را دارد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، وی در پاسخ به سوالی به عملکرد سوء دولت آمریکا در برجام اشاره کرد و گفت: تناقض رفتاری و گفتاری در مواضع اعضای غربی برجام و مشخصا دولت آمریکا امر جدیدی نیست. اساسا همین تناقض در گفتار و به ویژه دوگانگی در عمل و عدم التزام عملی به تعهدات برجامی از سوی دولت آمریکا بود که چنین روند نامناسبی را در توافقنامه برجام ایجاد کرد و هم مانع بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای اقتصادی برجام شد و هم راهکارهای چندجانبه بین المللی را برای حل و فصل موضوعات پیچیده بین المللی مورد تردید و تشکیک قرار داد و دچار اختلاف کرد. این نتیجه عملکرد سوء دولت آمریکاست که باید مسئول و پاسخگوی اقدامات غیر مسئولانه خود در این ارتباط باشد.
کنعانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال به سرانجام رساندن برجام است. نیاز به برجام نیاز یکجانبه ایران نیست و ایران از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی کند. نیاز آمریکا و غرب و اروپا به برجام کمتر از ایران نیست و نباید منتی بر ایران بگذارند. توافق در دسترس است و طرف ها می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن مذاکرات را جمع بندی کنند و به توافق برسند.

 عادی سازی روابط خیانت به آرمان فلسطین

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس رژیم صهیونیستی به بحرین گفت: موضع ما در ارتباط با رژیم صهیونیستی و هم روند عادی سازی که با فشار آمریکا در منطقه رخ داد و برخی از دولت های عربی و اسلامی منطقه در چنین شرایط به عادی سازی روابط سیاسی با رژیم صهیونیستی تن دادند، روشن است.
این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی منشاء بی ثباتی در منطقه است، اظهار داشت: حضور این رژیم در منطقه برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست. مصالحه و سازش با رژیم صهیونیستی کمکی به احقاق حقوق حقه ملت فلسطین نمی کند. فلسطینی ها و ملت مظلوم فلسطین به درستی معتقد هستند که روند عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان ملت فلسطین است.

واکنش به بحث استقرار ارتش عراق در مرز ایران و کردستان عراق

وی درباره سفر السودانی نخست وزیر عراق به ایران و بحث استقرار ارتش عراق در مرز ایران و کردستان عراق و دستاورد این سفر خاطرنشان کرد: سفر آقای السودانی به تهران سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از ایشان انجام شد و در چارچوب موضوعات مختلفی که با دولت عراق داریم این سفر انجام و گفتگوهای پرثمر و مفیدی در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه همکاری های تجاری و اقتصادی صورت گرفت. مباحث مرزی ما هم یکی از موضوعات مورد اهتمام جدی ماست.
کنعانی گفت: بحث امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است و در این سفر مجددا بر اجرای نتایج گفتگوهای قبلی هیأت های تخصصی دو کشور تأکید شد و دولت عراق قول پیگیری و اجرای تعهدات را دادند. خوشبختانه اخباری شنیدیم که دولت عراق مصمم است نیروهای دولت مرکزی را در مرزهای مشترک دو کشور به ویژه در طول مرزهای ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق مستقر کند و قطعا تحقق این اقدام می تواند گام بسیار مثبت و رو به جلو در جهت تحکیم امنیت و ثبات در مرزهای مشترک دو کشور باشد و اینکه بتوانیم با استمرار و تقویت این گام ها و اقدامات، دیدگاه ها و انتظارات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تامین امنیت کامل مرزی در مرزهای دو کشور حاصل ش

استقبال از ادامه مذاکرات ایران و عربستان

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت مذاکرات ایران و عربستان و اقدامات شبکه تروریستی ایران اینترنشنال که از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نکرده است، نیز گفت: بهبود مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را هم در راستای منافع دوجانبه و هم منافع منطقه ای می دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط کاملا روشن است. گفتگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می تواند زمینه ساز از سرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح منافع مشترک و منافع منطقه ای شود. در همین چارچوب نیز عمل کردیم و مذاکرات دوجانبه با کمک دولت عراق در پنج دور در بغداد انجام شده است.
وی ادامه داد: زمینه با اجرای توافقات گذشته برای اینکه گام جدیدی به سمت تکمیل مذاکرات و از سرگیری روابط برداریم مهیا هست و باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود. دولت عراق هم در این زمینه تلاش های صادقانه ای انجام داده است و همچنان اعلام کردند برای تکمیل این روند در چارچوب تلاش های حسن نیت خود آمادگی دارند و ایران از این نقش و روند استقبال می کند.

 سفر علی باقری به هند، قطر و روسیه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره سفر علی باقری به قطر و روسیه و اینکه تبادل پیام با آمریکا همچنان ادامه دارد؟ اظهار داشت: سفر آقای باقری به هند، قطر و روسیه هم در چارچوب سیاست همسایگی و آسیامحور صورت گرفت و هم در مسیر استمرار گفتگوها و رایزنی های مقامات مختلف ایران و کشورهای مورد اشاره برای رایزنی و تبادل نظر برای ارتقای مناسبات بین ایران و کشورهای هدف صورت گرفت. مذاکرات ما با این کشورها در حوزه های مختلف از جمله دوجانبه، منطقه ای و موضوعات مورد علاقه بین المللی ادامه دارد و این سفر در همین چارچوب انجام شد و در تکمیل گفتگوها و مشورت های سیاسی دو کشور صورت گرفته است.
کنعانی اضافه کرد: وقتی با کشورهای دوست می نشینیم به ویژه کشورهایی که در بحث مذاکرات رفع تحریم ها دارای نقشی هستند، طبیعتا در نشستهای دوجانبه راجع به این موضوع مشخص نیز تبادل نظر صورت می گیرد.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید


دو شنبه 14 آذر 1401 - 13:32:52