آمریکا پشت کُردهای سوریه را خالی می‌کند

شنبه 12 آذر 1401 - 19:29:53
آمریکا پشت کُردهای سوریه را خالی می‌کند

روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم از وجود علائمی خبر داد که نشان می دهد آمریکا برای خیانت به یکی دیگر از هم پیمانان خود در منطقه آماده می شود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه رای الیوم درسرمقاله خود نوشت، «پاتریک رایدر» سخنگوی پنتاگون مدعی شد با انجام  هرگونه عملیات زمینی ترکیه به منظور از بین بردن نیروهای دمکرات کرد سوریه و اشغال سه شهر سوریه یعنی منبج و عین العرب و تل رأفت مخالف است. اما پنتاگون چهارشنبه گذشته از این موضع خود عقب نشینی کرد و از کاهش یافتن شمار گشتی های مشترک ارتش آمریکا با نیروهای سوریه دمکراتیک همزمان با نزدیک شدن زمان عملیات یورش زمینی ترکیه خبر داد.

یک منبع خبری ترکیه نیز اعلام کرد به منظور فراهم آوردن زمینه برای حمله نیروهای ترکیه، نیروهای آمریکایی از بسیاری از مواضع خود در شمال سوریه خارج شده اند.

به نوشته رای الیوم، این احتمال وجود دارد که وزارت دفاع آمریکا با دولت ترکیه وارد یک معامله محرمانه شده و به آنکارا چراغ سبز نشان داده است تا نیروهایش مناطق تحت اختیار نیروهای جدایی طلب کرد را مورد یورش قرار دهند تا بدین ترتیب از هرگونه درگیری با ترکیه اجتناب بورزد اما بهایی که قرار است آنکارا در ازای آن به واشنگتن بپردازد، ظرف چند روز آینده مشخص خواهد شد.

در واقع جنبش جدایی طلب کرد در شمال سوریه با تمامی طرف ها در تعامل بسر می برد زیرا از یک سو به طور کامل تسلیم مطالب دیکته شده از سوی آمریکا است و به شدت بر واشنگتن به عنوان حامی و پشتیبان خواسته های جدایی طلبانه اش تکیه کرده است اما در هنگام رو در رو شدن با تهدیدهای ترکیه به دمشق رو می آورد و به یاد سرزمین مادری خویش سوریه می افتد که در حال توطئه چینی علیه آن به سر می برد و تمامیت ارضی آن را به رسمیت نمی شناسد و از بیگانه ها درخواست حمایت می کند.

رای الیوم از یورش زمینی ترکیه به شمال سوریه به عنوان یک "ماجراجویی خطرناک" یاد کرد و نوشت: این اقدام ممکن است برای دولت اردوغان و ارتش وی بازتاب منفی به همراه داشته باشد و چه بسا منجر به یک جنگ فرسایشی برای نیروهای ترکیه از نظر مادی و انسانی شود و چه بسا باعث افزایش اقدامات تروریستی شکل گرفته در درون ترکیه شود، همان گونه که در مرکز استانبول روی داد و این امر بدون شک باعث کاهش محبوبیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه وی و شکست او در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی پیش رو خواهد شد که قرار است در ماه ژوئن آینده برگزار شود.

نتیجه یورش نظامی ترکیه هر چه باشد، نباید از جنبش جدایی طلب ترکیه در شمال سوریه به عنوان تنها بازنده این یورش نام برد زیرا باید در انتظار سایر توطئه های مشابه بسیار آمریکا در منطقه خویش باشیم تا به واسطه آنها یورش های نظامی خود را توجیه کند و هم پیمانان و دشمنان خود را درگیر آنها نماید و بدین ترتیب زمینه برای حملات نظامی و اشغالگری های بعدی آمریکا فراهم شود همان گونه که در گذشته شاهد دروغ پردازی آمریکا در مورد وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق بودیم و جورج بوش پسر با همین بهانه به این کشور حمله کرد. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


شنبه 12 آذر 1401 - 19:29:45