تحولات عراق :

جنبش «عصائب اهل الحق» : انتخابات در عراق دوباره برگزار شود

شنبه 4 تیر 1401 - 17:11:0
جنبش «عصائب اهل الحق» : انتخابات در عراق دوباره برگزار شود

تهران- الکوثر: دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق در عراق با اعلام چند شرط، خواستار توافق بر سر برگزاری مجدد انتخابات در این کشور شد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» در عراق، در دیدار با جمعی از نخبگان و تحلیلگران عراق خواستار توافق بر سر برگزاری مجدد انتخابات در این کشور شد.
وی بااشاره به استعفای نمایندگان جریان صدر گفت: مشکل اکنون عمیق‌تر و پیچیده‌تر شده است و نمی‌توان دولتی در وضعیت آرام تشکیل داد که بتواند موفق باشد.
قیس الخزعلی افزود: روند عادی، توافق سیاسی بر سر برگزاری مجدد انتخابات پس از اصلاح قانون انتخابات، لغو رأی‌گیری الکترونیکی و اعمال تغییرات مهمی در کمیسیون انتخابات است.
الخزعلی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: دولت آینده عراق باید خدما‌ت‌گرا و از جمله اولویت‌های آن ارائه خدمات اولیه و تلاش برای ایجاد فرصت شغلی باشد. از جمله اولویت‌های دولت آتی باید اقتصاد عراق باشد.
سید مقتدی الصدر، شامگاه چهارشنبه (بیست و پنجم خردادماه) اعلام کرده بود: «با سلام و درود به شما و پیش از خداحافظی با یکدیگر و تشکر بابت مواضع و وحدت شما، دوست دارم مسئله‌ای را به اطلاعتان برسانم؛ من تصمیم به خروج از فرایند سیاسی گرفته‌ام تا تحت هیچ شرایطی با فاسدان نه در دنیا و نه در آخرت همراه نباشم.»
 الصدر پیش از بیان این اظهارات از نمایندگان عضو فراکسیون خود در پارلمان خواسته بود که استعفای خود را بنویسند تا برای ارائه آن طی روزهای آینده به دستور وی، آماده باشند. وی در توضیح دلیل درخواست استعفای نمایندگان جریان صدر گفته بود: «من دغدغه قدرت و سیاست نداشتم و فقط خواستار رسوا کردن هر فاسد ظالمی بودم. اکثریت برای ماست نه دیگران؛ در دولت توافقی شرکت نخواهم کرد.»
چند روز بعد، خبرگزاری رسمی عراق خبر داد که  رئیس پارلمان عراق با استعفای نمایندگان جریان صدر موافقت کرده است. 
 جریان صدر در انتخابات عراق موفق شده بود با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
نمایندگان جایگزین اعضای مستعفی جریان صدر، روز پنجشنبه هفته گذشته، در پارلمان عراق سوگند یاد کردند و جایگزین اعضای مستعفی در پارلمان عراق شدند.


آخرین اخبار جهان و منطقه را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
جدیدترین خبرها  را در کانال تلگرامی الکوثرفارسی بخوانید: (کلیک کنید)
اینستاگرام
instagram.com/alkawthar.tv

 


شنبه 4 تیر 1401 - 11:32:33

نظرات

* باقیمانده : (1000) حرف

نظرات کاربران

جهت مشاهده نظرات کلیک نمایید