دلایل آمار بالای مرگ و میر میان نظامیان رژیم صهیونیستی

پنج شنبه 23 دی 1400 - 19:25:32
دلایل آمار بالای مرگ و میر میان نظامیان رژیم صهیونیستی

تهران - الکوثر : روزنامه عبری اسرائیل هیوم اعلام کرد که در سال ٢٠٢١، ٣١ سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند که از این تعداد ١١ نفر خودکشی کرده‌ اند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، دلایل متعددی می‌توان در خصوص کشته شدن و مرگ نظامیان اسرائیلی مطرح کرد. 

مهم‌ترین دلیل کشته شدن نظامیان اسرائیلی به سیاست‌های نظامی این رژیم باز می‌گردد. رژیم اسرائیل اساساً رژیمی جنگ‌طلب است. همان‌گونه که سیاست جنگی این رژیم سبب شهادت نظامیان و غیرنظامیان کشورهای هدف به خصوص فلسطین می‌شود، سبب کشته شدن نظامیان اسرائیلی نیز می‌شود. در همین راستا، در جنگ 12 روزه رژیم اسرائیل علیه باریکه غزه در ماه می 2021، 12 اسرائیلی کشته و 330 نفر زخمی شدند. 

تبعات جنگ صرفاً به دوره درگیری نظامی محدود نمی‌شود بلکه تبعاتی نیز به لحاظ روانی و آسیب‌های اجتماعی برای نظامیان اسرائیلی در پی دارد. نظامیان اسرائیلی در اثر جنگ‌های متوالی و نداشتن امنیت شغلی دچار افسردگی شده و دست به خودکشی می‌زنند. روزنامه عبری اسرائیل هیوم اعلام کرد که در سال ٢٠٢١، ١١ نظامی اسرائیل خودکشی کرده‌اند. افزایش تنش‌های روانی در میان نظامیان ارتش، دلیل اصلی اقدام به خودکشی است و این موضوع به فشارهای روانی، اجتماعی، امنیتی، جنگ و رویارویی مداوم برمی‌گردد.

آمار دقیقی درباره شمار نظامیان اسرائیلی که به اعتیاد روی آورده‌اند وجود ندارد، اما اعتیاد نیز عامل مهمی برای آسیب‌های اجتماعی نظامیان اسرائیلی و اقدام به خودکشی است. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ حدود ۵۳۸۰ نفر در فلسطین اشغالی اقدام به خودکشی کرده‌اند یعنی تقریبا هر سال ۵۰۰ نفر که ۱۰۰ مورد از این آمار سالانه در میان نظامیان رژیم صهیونیستی است که البته همه اینها به مرگ منجر نمی‌شود.

فلسطین الیوم در گزارشی نوشت: «بیشتر نظامیان اسرائیلی که دست به خودکشی زده‌اند مدت زمانی طولانی از نگرانی درباره آینده رنج می‌برده‌اند، ناامید و دچار سردرگمی شدید بوده‌اند. بر اساس آمارها در سال ۲۰۲۰، ۱۷۱۰ مورد درخواست از سوی نظامیان برای دریافت خدمات بهداشت روانی و ذهنی ثبت شده و نام ۲۶ نظامی در دایره شدید خطر ثبت شده و تلاش شده آنها را از خودکشی نجات دهند.» 

نزاع و درگیری میان نظامیان نیز عامل دیگری در کشته شدن نظامیان اسرائیلی است. آسیب‌های روانی اغلب سبب بروز نزاع و درگیری میان نظامیان اسرائیلی می‌شود و در حالی که تعادل روانی مناسبی ندارند به نزاع روی می‌آورند. رسانه‌های اسرائیلی گزارش‌های زیادی در خصوص درگیری و نزاع میان نظامیان این رژیم منتشر می‌کند. 

مرگ ناشی از حوادث نیز عامل مهم دیگری در کشته شدن نظامیان اسرائیلی است. در تازه‌ترین مورد در ابتدای سال 2022 میلادی، سقوط یک بالگرد نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در سواحل حیفا، به کشته شدن خلبان و کمک خلبان انجامید. مرگ ناشی از حوادث طبیعی از جمله تصادف در میان نظامیان اسرائیلی زیاد است. 

عامل دیگر مرگ ناشی از بیماری است. در دو سال اخیر به خصوص کرونا عامل مهمی برای مرگ نظامیان اسرائیلی بود. در همین راستا، سرتیپ «یورام کنافو» فرمانده ستاد نیروی انسانی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بیشترین تلفات ارتش اسرائیل در سال ٢٠٢١ به دلیل مریضی بوده و ١١ نظامی بر اثر ابتلاء به کرونا مرده‌اند. 

نکته پایانی اینکه؛ مقامات اسرائیلی آمارهای واقعی در خصوص شمار نظامیانی که در طول یک سال کشته شده یا به صورت طبیعی می‌میرند، ارائه نمی‌دهند. در همین راستا می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در سال 2021، 12 نظامی اسرائیلی در جنگ 12 روزه کشته شدند، اما فرمانده ستاد نیروی انسانی ارتش رژیم صهیونیستی بیشترین تلفات را ناشی از کرونا و شمار نظامیانی که در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند، 11 نفر اعلام کرد.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


پنج شنبه 23 دی 1400 - 19:25:23