واشنگتن پست:

بایدن، قمار هسته‌ای ترامپ با ایران را ادامه می‌دهد!

جمعه 12 آذر 1400 - 14:18:18
بایدن، قمار هسته‌ای ترامپ با ایران را ادامه می‌دهد!

تهران- الکوثر: یک روزنامه آمریکایی نوشت، باخت رئیس جمهور سابق آمریکا در قمار هسته‌ای با ایران به معنای قابل دفاع بودن برجام نیست و رئیس جمهور جدید آمریکا نیز همانند او به دنبال تغییر برخی از بندهای این توافق است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» وابسته به محافظه کاران آمریکا در یادداشتی نوشته است، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به‌نحوی در حال ادامه دادن راه بازنده قمار هسته‌ای ایران است.

در این یادداشت آمده است، اخیراً روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» در گزارشی نوشته است، وزیر دفاع سابق، رئیس ستاد ارتش سابق و رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل اذعان داشته‌اند که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا کورکورانه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. هیچ‌کدام از این مقامات در آن زمان چنین حرفی نزده بودند.

واشنگتن پست می‌افزاید، استدلال ساده‌ای در پس این نتیجه‌گیری وجود دارد. ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های اقتصادی را برگرداند اما ایرانی‌ها مقاومت کردند. ایران در ابتدا با سرعتی پایین و سپس با سرعتی بالا شروع به افزایش ذخایر اورانیوم کرد، سانتریفیوژ‌های خود را تقویت کرد و برنامه هسته‌ای خود را توسعه داد. اکنون مقامات اسرائیلی می‌گویند بهتر بود توافق حفظ می‌شد.

این یادداشت می‌افزاید، اما این استدلال فقط یک روش نگاه کردن به این مسئله است و باید همه زمینه‌ها را در نظر گرفت. برای شروع، دولت بایدن دست کم بخش‌هایی از استدلال ترامپ را پذیرفته است. «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که آمریکا به‌دنبال «طولانی‌‌تر و قوی‌تر» شدن توافق هسته‌ای با ایران است. این اظهارات، رد صریح بندهای غروب در برجام محسوب می‌شود که این توافق را به دهه جاری میلادی محدود می‌کند.

این روزنامه آمریکایی در دفاع از مواضع دولت قبلی و فعلی آمریکا می‌افزاید، از این نقطه نظر، پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای ایران، ذیل توافق سال 2015، به تأخیر می‌افتاد اما متوقف نشده و برای مثال محدودیت‌ها در زمینه غنی‌سازی اورانیوم در سال 2031 منقضی می‌شود.

واشنگتن پست می‌افزاید، راهبرد ترامپ در این زمینه، اعمال تحریم‌های ثانویه علیه اقتصاد ایران با هدف مجبور کردن تهران به وارد شدن مذاکره برای «بهتر شدن» توافق برجام بود. دولت بایدن نیز خواهان «بهتر شدن» این توافق است با این تفاوت که قصد دارد این کار را پس از بازگشت به توافق 2015 انجام دهد.

در این یادداشت آمده است، یک زمینه مهم دیگر این است که در سال 2017 که ترامپ وارد کاخ سفید شد، ایران از بهبود وضعیت اقتصادی و رفع توقیف دارایی‌هایش برای تقویت برنامه موشکی و متحدان منطقه‌ای استفاده کرد و فشار اقتصادی ترامپ موجب شد این اقدامات برای تهران دشوارتر شود. زمینه‌های بیشتری که باید در نظر گرفت شامل این است که مقامات ایرانی قمار عدم مذاکره با دولت ترامپ و صبر کردن تا سال 2021 را بردند.

واشنگتن پست می‌نویسد، ایرانی‌ها قمار خود را بردند اما دولت بایدن به اندازه‌ای که انتظار داشتند مطیع‌ نیست و با اینکه دولت او بخشی از تحریم‌ها به‌ ویژه تحریم‌ها علیه مبادلات حیاتی ایران با چین را تقلیل داده اما همه تحریم‌های ثانویه دوره ترامپ را برنداشته است.

در پایان این یادداشت آمده است، تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران لزوماً یک اشتباه واضح در سیاست خارجی نبود. درست است که ترامپ در قمار خود بازنده شد اما این مسئله موجب دفاع تمام قد از توافق 2015 نمی‌شود و راهبرد بایدن احیای این توافق است و همچنان برنامه‌ای برای برطرف کردن نقاط  ضعف آن ارائه نکرده است. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


جمعه 12 آذر 1400 - 14:18:32