اعلام تشکیل ائتلاف جدید در عراق با 85 کرسی به رهبری نوری المالکی

پنج شنبه 22 مهر 1400 - 16:44:39
اعلام تشکیل ائتلاف جدید در عراق با 85 کرسی به رهبری نوری المالکی

تهران- الکوثر: منابع رسانه‌ای عراق از همپیمانی ائتلاف دوله القانون با ائتلاف‌ الفتح و سایر گروه‌های سیاسی و تشکیل یک ائتلاف جدید با 85 کرسی پارلمانی خبر دادند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، ائتلاف «دولت قانون» به ریاست «نوری المالکی» که بنا بر جدیدترین آمار منتشر شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور 37 کرسی کسب کرده‌است، همزمان با جریان صدر به رهبری مقتدی الصدر در حال رایزنی با گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات برای ایجاد ائتلاف‌ پارلمانی بزرگتر است.

برخی منابع رسانه‌ای عراقی به نقل از «عالیه نصیف» از رهبران ائتلاف دولة القانون اعلام کردند که این ائتلاف موفق شده است تا کنون، یک ائتلاف بزرگتر با 85 نماینده جدید پارلمانی تشکیل دهد. ائتلاف جدید و بزرگتر شامل ائتلاف الفتح، ائتلاف دوله القانون و سایر گروه‌های سیاسی است که این امر موجب بازگشت آن به عرصه مذاکره برای تشکیل دولت جدید عراق خواهد شد.

به نوشته «نانو نیوز»، وی افزود که تشکیل دولت جدید در عراق از طریق یک توافق سیاسی مشابه روند تشکیل دولت‌های قبلی خواهد بود و بدون این توافق تشکیل دولت، غیرممکن است. 

ائتلاف دولت قانون هنوز رسما این خبر را اعلام نکرده است، زیرا همچنان رایزنی‌ها برای همپیمانی‌های پارلمانی جدید در عراق ادامه دارد.

نتایج اولیه اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق نشان می‌دهد هیچ یک از ائتلاف‌های سیاسی، میزان آرایی که بر اساس آن قادر به تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان باشند، کسب نکرده‌اند و  ائتلاف میان گروه‌های سیاسی مختلف مانند دوره‌های پیشین، برای تشکیل کابینه ضروری است.

«مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق که در انتخابات اخیر پارلمانی عراق موفق به کسب 72 کرسی شده نیز امروز، از تشکیل کمیته ویژه برای مذاکره با طرف‌های سیاسی به منظور ایجاد ائتلاف‌های پارلمانی و زمینه‌سازی برای تشکیل دولت جدید در عراق خبر داد.

 رهبر جریان صدر کمیته‌ای چهارنفره به ریاست «حسن العذاری» برای مذاکره با طرف‌های سیاسی مختلف پیروز در انتخاب با هدف ایجاد ائتلاف‌های پارلمانی تشکیل داده است. سه عضو دیگر این کمیته عبارتند از: «نصار الربیعی»، «نبیل الطرفی»، «حاکم الزاملی». 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


پنج شنبه 22 مهر 1400 - 16:48:48