تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حمایت ایران از مردم افغانستان / تحلیل

یک شنبه 7 شهریور 1400 - 20:40:0
تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حمایت ایران از مردم افغانستان / تحلیل

تهران - الکوثر : حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به شرایط کنونی افغانستان بر حمایت ایران از مردم آن کشور تاکید کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز شنبه در دیداراعضای هیات دولت ایران ، افغانستان را کشور برادر، هم‌ زبان، هم‌ دین و هم‌ فرهنگ ایران خواندند و با ابراز تأسف عمیق از مشکلات مردم از جمله حادثه روز پنج‌ شنبه فرودگاه کابل، گفتند: این مشکلات و سختی‌ها کار آمریکایی‌ها است که ۲۰ سال کشور را اشغال و انواع ظلم را به مردم آن تحمیل کردند.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی همچنین با برشمردن آثار منفی حضور آمریکا در افغانستان از جمله  بمباران مجالس عروسی و عزا، کشتار جوانان، زندانی کردن بی‌دلیل بسیاری از مردم و افزایش دهها برابری تولید مواد مخدرگفتند: آمریکا یک قدم هم برای پیشرفت افغانستان برنداشت و افغانستانِ امروز اگر از لحاظ پیشرفت‌های مدنی و عمرانی از ۲۰ سال قبل عقب‌تر نباشد، جلوتر نیست.
ایشان در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح کردند: ما طرفدار ملت افغانستان هستیم چرا که دولتها همچون گذشته می‌آیند و می‌روند اما ملت افغانستان است که باقی می‌ماند.

سخنان حضرت آیت الله خامنه ای درباره کارنامه پرازشکست آمریکا در افغانستان پس ازبیست سال اشغال این کشور،نشان می دهد همانگونه که در چند سال گذشته جمهوری اسلامی ایران پیش بینی کرده بود ،آمریکا مجبور شد پس از ناکامی کامل درجنگ با افراط گرایی در افغانستان، خاک این کشوربا سرافکندگی ترک کند.

کاخ سفید در حالی به حضور نظامی خود درافغانستان خاتمه داد که پس از گذشت دو دهه از اشغال افغانستان،آمریکا نتوانست هیچ یک از شعارها و و عده های خود را در آن کشور عملی کند.

میراث آمریکا در سال های اشغال افغانستان،خسارت های جبران ناپذیر در کشتار مردم بی گناه وهمچنین از بین بردن زیر ساخت های اساسی این کشور است  که بیش از گذشته چهره مزورانه حاکمان کاخ سفید را برای جهانیان آشکار کرد.   

آمریکا در دو دهه حضوربی ثمردرافغانستان،ضمن آنکه تروریسم و مواد مخدر در این کشور را گسترش داد سبب شد تا کمک های مالی بین المللی به افغانستان نیز توسط شرکت های خارجی در چرخه سوء استفاده مالی و همچنین اختصاص این کمک ها به پروژه های غیر ضرور هدر برود وهمانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اقدامات آمریکا سبب شد تا افغانستان از لحاظ پیشرفت‌های مدنی و عمرانی از ۲۰ سال قبل عقب‌تر باشد.

خروج آمریکا از افغانستان این فرصت را برای مردم، فعالان سیاسی و گروه های قومی و مذهبی در این کشور فراهم کرده است که  با کنار گذاشتن اختلافات و منافع محدود گروهی ،بتوانند با  اتکا به اصل گفتگو و اجماع بر سر منافع ملی ،بستر مناسبی برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان مهیا کنند.

در چند دهه گذشته که افغانستان درگیر جنگ داخلی یا اشغال خارجی بوده است، خط ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  همواره حمایت از مردم افغانستان بوده است که این سیاست راهبردی در مقاطعی در قالب پذیرش مهاجران افغان در داخل ایران یا کمک به بازسازی آن کشور در دستکم دو دهه گذشته، مصداق یافته است.

در حال حاضر که طالبان بر افغانستان تسلط یافته است وبرتشکیل دولت فراگیردراین کشورتاکید دارد،باز هم ایران حمایت از مردم افغانستان را شاخص اصلی سیاست خود در قبال این کشور می داند و عقیده دارد که همه تلاش ها در افغانستان باید درجهت ارتقا سطح زندگی مردم به خصوص تامین امنیت متکی براراده داخلی  باشد.     


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


یک شنبه 7 شهریور 1400 - 19:21:40