نگاهی به گسترش مذهب تشیع در تانزانیا

یک شنبه 7 شهریور 1400 - 12:12:59
نگاهی به گسترش مذهب تشیع در تانزانیا

تهران - اختصاصی الکوثر : پیروان مذهب تشیع در کشور تانزانیا در اقلیت هستند اما در سالهای اخیر گرایش مردم این کشور به تشیع گسترش قابل توجهی داشته است و مسئولان این کشور نیز پیش بینی می کنند امسال نیز 40 درصد به جمعیت آنها افزوده شود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر ، کشور تانزانیا یک کشور افریقایی است که حکومت مسیحی دارد اما رویداد های  جغرافیایی و سیاسی متفاوتی در طول سالیان گذشته باعث شده تا در این گزارش نگاهی به مذهب شیعه در این کشور 120 مذهبی و قومی داشته باشیم. 

در کشور تانزانیا بیش از 120 گروه قومی و مذهبی  زندگی می‌کنند که بیشتر آنها افریقایی تبار و از بانتوزبان‌ها هستند.

این اقلیت های قومی شامل   تانزانیایی های غیرافریقایی ساکن در این کشور و  آسیایی‌ها هندی‌ها و پاکستانی‌ها و همچنین  اروپایی‌ها و اعراب هستند.

آن طور که در  سال 1377 هجری شمسی برآورد شده در تانزانیا بیش از 60 درصد ساکنان استان تانگانیکا و بیش از 90 درصد جمعیت زنگبار مسلمان بوده‌اند که بیشتر  این مسلمانان مذهب سنی دارند و غالب افریقایی‌تبارها شافعی و هندی پاکستانی‌تبارها پیرو مذهب حنفی‌ بوده و گروه‌های کوچک یمنی‌تبار  مذهب مالکی و حنبلی دارند.

در بخش اقلیت شیعه که بیشتر آسیایی‌تبارهای هندی و پاکستانی آن را تشکیل می دهند دوازده امامی بوده و  مسلمانان عمانی تبار اغلب   پیرو مذهب اباضی‌اند. 

همچنین گروه کوچکی از پیروان غلام احمد قادیانی در تانزانیا حضور دارند که هندی تبارند و  طریقت‌های صوفیه در این کشور هم عبارتند از شاذلیه ، قادریه ، رفاعیه، دَندراویه، احمدیه یا ادریسیه، و علویه.

ظهور شیعه در تانزانیا

در همین باره محمد یوسف از کارشناسان حوزه مذهبی شهر تانگانیکا در کشور تانزانیا در گفتگو با عیسی صادقی خبرنگار شبکه الکوثر اظهار داشت: گروهی از قوم بهره ها در دو قرن گذشته به سبب اهداف تجاری و اقتصادی از هند به سایر کشورهای جهان از جمله تانزانیا مهاجرت کرده‌اند و زمینه را برای گسترش و ترویج مذهب شیعه در این کشور فراهم اوردند.

وی افزود: جمعیت بهره‌ها در این کشور حدود  5 هزار نفر است که  شیعیان بهره در شهرهای دارالسلام، تانگا، آروشا و زنگبار مساجدی را ساخته اند و به تبلیغ مذهب شیعه مشغول اند.
کارشناس مسائل مذهبی کشور تانزانیا گفت :  در این کشور مذهبی وجود دارد به نام  مذهب خوجه اثناعشری که به خوجه‌های امامی معروف اند و بیشتر قوم آن ها را  هندهایی تشکیل می دهند  که در اوایل دهه ۱۸۷۰میلادی از مذهب اسماعیلیه به امامیه گرویده‌اند.

 محمد یوسف ادامه داد : اصل تشیع در تانزانیا متعلق به  گروه  خوجه‌های امامی هاست که در آغاز در شمار خوجه‌های اسماعیلی نزاری و پیرو آقاخان بودند، که پس از درگذشت آقاخان اول در بمبئی گروهی از آنان به امامیه پیوستند و کم کم این گرایش در میان خوجه‌های موگادیشو و ماداگاسکار نیز پدید آمد.

نقش علمای ایرانی در ترویج مذهب شیعه در تانزانیا 

 وی تصریح  کرد: خوجه‌های اثناعشری در تانزانیا  در گذشته از سیدابوالقاسم خوئی و سیدمحمدرضا گلپایگانی تقلید می‌کردند و هم اکنون از سیدعلی سیستانی و آیت الله سید علی خامنه ای تقلید می‌کنند.

کارشناس مسائل مذهبی کشور تانزانیا ادامه داد : زیارت عتبات عالیات به خصوص کربلا ، نجف ، مشهد ، مدینه و مکه  نزد شیعیان خواجه در تانزانیا اهمیت بسیاری دارد و آنان در برگزاری مراسم سوگواری امام حسین(ع) مانند شیعیان هند و پاکستان عمل می‌کنند.

نگاهی به مراکز علمی و مذهبی تانزانیا

محمد عبدالله مدرس یکی از مراکز مذهبی شهر زنگبار تانزانیا اظهار داشت:مدرسه علمیه شیعی بلال مسلم میشن  دارالسلام زنگبار قرار دارد و زیر نظر جمعیت خوجه‌های این شهر اداره می‌شود و محصلان آن را فقط آفریقایی‌تبارها تشکیل می‌دهند و نکته قابل توجه اینکه  هرساله شماری از طلاب این مدرسه برای تحصیل به قم می‌روند.
 وی افزود : مدرسه المنتظر یکی از  بزرگترین مرکز آموزشی جماعت خوجه‌های اثناعشری است که در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در این شهر فعال است.
این مدرس تاکید کرد : موسسه فائز حسینی یکی دیگر از مراکز موهبی است  که این موسسه در مومباسا شکل گرفت و شعبه‌هایی در دارالسلام، نایروبی و آروشا دارد.

مسئولین مذهبی تانزانیا می گویند پیش بینی می شود در سال 2025 تعداد شیعیان این کشور 40 درصد بیشتر شود. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید


یک شنبه 7 شهریور 1400 - 12:13:11

عکسهای بیشتر :