سردار حاجی‌زاده:

دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی در لبه تکنولوژی دنیا قرار دارند

جمعه 31 اردیبهشت 1400 - 14:44:10
دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی در لبه تکنولوژی دنیا قرار دارند

تهران- الکوثر: فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تاکید بر اینکه دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی که در شرایط تحریم و به همت متخصصان داخلی حاصل شده است، در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد، گفت: با رونمایی از پهپاد پهن پیکر غزه تراز پهپادی ایران اسلامی ارتقا یافت.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای پهپادی و پدافندی سپاه اظهار کرد: امروز به توفیق الهی و همت دانشمندان و متخصصین کشور شاهد رونمایی از سه دستاورد راهبردی و مهم که در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن متولد و ایجاد شده‌اند، هستیم. 

وی با بیان اینکه با رونمایی از  پهپاد استراتژیک غزه سطح و تراز حوزه پهپادی ایران اسلامی ارتقاء یافت، گفت: این پهپاد با 35 ساعت مداومت پروازی قادر است تا  35 هزار پا پرواز کند؛ در ماموریت‌های عملیاتی توانایی حمل 13 بمب را داشته و در مأموریت‌های شناسایی و پایش اطلاعاتی  تا شعاع 500 کیلومتر را پوشش می‌دهد و تا پایان سال جاری آزمایش‌های عملیاتی و فنی آن به پایان رسیده و  سال 1401 رسما وارد چرخه عملیاتی خواهد شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه با اشاره به قابلیت‌ها و ویژگی‌های سامانه راداری قدس اظهار کرد: ما در  این سامانه از تجربه ساخت رادارهای قبلی استفاده کردیم؛ برجستگی رادار قدس این است که هواپیماهای پنهان‌کار را تا شعاع 500 کیلومتر کشف می‌کند و استقرار و جابجایی سریع از ویژگی‌های متمایزکننده این سامانه به شمار می‌رود. 

رونمایی از پهپاد پهن پیکر "غزه"

سردار حاجی‌زاده در خصوص سامانه پدافندی 9 دی نیز اظهار داشت: این سامانه با ارتقای سامانه سوم خرداد که در گذشته توانایی شلیک موشک‌های تا برد 100 کیلومتر را داشت و با شکار پهپاد جاسوسی و متجاوز گلوبال هاوک امریکایی قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشت؛ امروز قادر به شلیک موشک‌های پیشرفته کوتاه‌برد و مقابله با تهدیدات نزدیک از قبیل کروز، پهپادها، بالگردها و بمب‌های رهاشده از هواپیما می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه دستاوردهای امروز در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد، گفت : ما امروز در حوزه سامانه‌های پدافندی در زمره 10 کشور اول دنیا قرار داریم در تولید رادارهای هشدار اولیه نیز جزو 20 کشور اول جهان قرار داریم و تمامی این اتفاقات فرخنده در شرایط تحریم و با همت متخصصان توانمند داخلی حاصل شده است. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


جمعه 31 اردیبهشت 1400 - 14:34:21