انتقاد دو سازمان‌ حقوق بشری از فشار بر شیعیان نیجریه

پنج شنبه 20 شهریور 1399 - 13:14:21
انتقاد دو سازمان‌ حقوق بشری از فشار بر شیعیان نیجریه

تهران- الکوثر: دو سازمان غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر خشونت‌های اخیر نیجریه علیه شیعیان این کشور را محکوم کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، یک سازمان غیردولتی سوئیسی به نام ائتلاف سازمان‌های جامعه مدنی (The coalition of Civil Society Organisations) نقض فاحش حقوق اساسی مسلمانان شیعه نیجریه را تحت رهبری شیخ ابراهیم الزکزاکی محکوم کرده است.

در بیانیه مشترک این سازمان و یک سازمان حقوق بشری در نیجریه به نام CEDRA آمده است: قتل، تخریب املاک و بازداشت‌های غیرقانونی به عنوان مواردی برای نقض حقوق شیعه بوده و محکوم شده است.

در این بیانیه با اشاره به قانون اساسی نیجریه آمده که قانون اساسی نیجریه هرگز درباره حقوق اساسی انسانی شهروندان خود که در فصل چهارم قانون اساسی اصلاح شده در سال 1999 ذکر شده، سکوت نکرده است. در قانون اساسی در مورد این حقوق آمده است که هر شخصی حق زندگی دارد و هیچ کس عمداً از زندگی محروم نمی‌شود، مگر به دلیل انجام جرمی که در نیجریه به عنوان مجرم شناخته شده باشد. 

در بخش دیگری از این بیانیه از جنایات ارتش نیجریه در کشتار شیعیان این کشور در دسامبر 2015 یاد و تصریح شده است که جنایات مرتکب شده علیه اقلیت شیعه هرگز در تلاش ما برای دستیابی به حقوق بشر مطلوب در سیستم دموکراتیک نیجریه فراموش نمی‌شود.

در این بیانیه به رفتارهای بد با اعضای این اقلیت مذهبی و رهبر آنها شیخ زکزاکی و همسرش زینت و بی‌توجهی به حکم دادگاه عالی آبوجا در مورد آزادی آنها اشاره شده و آمده است: قتل، بردگی، تبعید یا انتقال اجباری جمعیت، زندان و دیگر محرومیت‌های شدید از آزادی، بر خلاف قوانین عرفی حقوق بین‌الملل و قانون ضد شکنجه سال 2017 و جنایت علیه بشریت است.

امضاکنندگان این بیانیه همچنین از دولت فدرال خواستند که از تصمیمات دادگاه اطاعت و از حفظ حقوق بشر در این کشور اطمینان حاصل کند. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید


پنج شنبه 20 شهریور 1399 - 13:14:5