واکنش کتائب حزب الله به معرفی «الکاظمی» به سمت نخست وزیری عراق

شنبه 23 فروردین 1399 - 8:44:58
واکنش کتائب حزب الله به معرفی «الکاظمی» به سمت نخست وزیری عراق

تهران- الکوثر: حزب‌الله عراق با ابراز تأسف از معرفی رئیس سازمان اطلاعات این کشور به سمت نخست وزیری و مأموریت وی برای تشکیل کابینه جدید اعلام کرد که گروه‌های سیاسی زیر بار فشار دشمنان رفته‌اند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  گردان‌های کتائب حزب‌الله عراق در واکنش به معرفی «مصطفی الکاظمی»، رئیس سازمان اطلاعات این کشور به منصب نخست‌وزیری، از این اقدام انتقاد کردند.

حزب‌الله عراق جمعه شب با صدور بیانیه ای نسبت به معرفی کاظمی به عنوان نخست‌وزیر و مأمور تشکیل کابینه ابراز تأسف کرد و آن را «انحطاط» در عرصه سیاسی عراق دانست.

در این بیانیه آمده است: «غیر قابل قبول است که نیروهای سیاسی که در اغلبیت هستند (فراکسیون اکثریت که احزاب شیعی است) در مسئله‌ای چنین حساس تسلیم شوند».

فراکسیون البناء به رهبری هادی العامری که با ائتلاف چند حزب و فراکسیون در پارلمان عراق تشکیل شده، فراکسیون اکثریت را تشکیل می‌دهد. این فراکسیون با نامزدی «عدنان الزُرفی» برای نخست‌وزیری مخالفت و در نهایت الکاظمی را به عنوان جایگزین او معرفی کرد.

حزب‌الله عراق تلاش نیروهای سیاسی برای عبور از بحران انتخاب نخست‌وزیر را «رفتن به زیر بار فشارهای دشمنان» دانست و گفت که این گونه تلاش‌ها، «ناتوانی پشت ناتوانی است».

حزب الله عراق در این بیانیه آورده است: «اجماع [احزاب سیاسی از جمله شیعه] بر معرفی این شخصیت مشکوک، کوتاهی در حق مردم و فداکاری‌های آن‌ها و خیانت به تاریخ عراق است». به گفته گردان‌های حزب‌الله عراق، بهتر بود این نیروها موضع جدی و صادقانه برای معرفی شخصیت ملی مخلص اتخاذ می‌کردند.

حزب‌الله عراق با بیان اینکه «این توطئه به منزله اعلان جنگ علیه مردم عراق است»، از «افراد مخلص و میهن‌پرست» خواست به وظیفه خود در لغو این «معامله» عمل کنند.

گردان‌های حزب الله عراق در پایان بیانیه خود نوشته است: «هرگز از تعقیب کسانی که دستشان به خون شهدا و فرماندهان پیروزی آلوده است، دست برنخواهیم داشت و تا آن‌ها را به دست عدالت نسپاریم، ساکت نخواهیم نشست».

شایان ذکر است که «برهم صالح» رئیس جمهور عراق بعد از به بن‌بست رسیدن فرآیند تشکیل کابینه توسط عدنان طرفی و مخالفت احزاب سیاسی از جمله احزاب شیعی، دیروز پنجشنبه مصطفی الکاظمی را برای این مأموریت معرفی کرد و شمار زیادی از شخصیت‌های عراقی در جلسه معرفی او برای تشکیل کابینه حضور داشتند.


شنبه 23 فروردین 1399 - 15:5:43