ترامپ دوستی نادان برای متحدان آمریکا

چهار شنبه 1 آبان 1398 - 16:44:3
 ترامپ دوستی نادان برای متحدان آمریکا

تهران- الکوثر: مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در قبال منطقه غرب آسیا به خصوص تحولات اخیر سوریه موجب نگرانی متحدان واشنگتن در خاورمیانه شده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، پایگاه اینترنتی العربی الجدید در یادداشتی نوشت: بی‌تردید کشور‌ها و قدرت‌ها و گروه‌های بسیاری با مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مخالفند و در عین حال نگران خشمگین شدن او هستند. بسیاری از برخورد با او و مجازات‌های تجاری و مالی او اجتناب می‌کنند به علت آنکه وی شخصیتی است دائم رنگ عوض می‌کند و مواضعش به صورت ناگهانی تغییر می‌کند.

در این مطلب آمده است: دشمنان و رقبای آمریکا در واقع در انتظار هستند تا دوره ریاست جمهوری چهارساله وی به پایان برسند و در مدت یک سال و اندی که از ریاست جمهوری وی باقی مانده است تلاش خواهند کرد تا از روبرو شدن با وی خودداری کنند.

آنچه تازگی دارد این است که متحدان و دوستان تاریخی آمریکا نیز اکنون به نحو بی‌سابقه‌ای نگران دگرگونی‌های دولت ترامپ هستند. آن‌ها و خصوصاً متحدان خاورمیانه‌ای کاخ سفید اکنون بیشتر از همیشه احساس نگرانی می‌کنند. آمریکا چه به علت آنکه مشتریان ثروتمند تسلیحات و شرکای مهم تجاری آمریکا هستند و چه به علت آنکه در معرض «طمع‌ورزی قدرت‌های رقیب» هستند از سوی آمریکا محافظت می‌شوند.

نویسنده این مطلب در ادامه با اشاره به عقب‌نشینی آمریکا در قبال موضوع حمله به نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی سعودی گفت: ما از نگرانی متحدان آسیای جنوب شرقی یا شرکای سنتی اروپایی و اعضای ناتو یا حتی دولت پنهان آمریکا سخن نمی‌گوئیم که به علت سیاست‌های کور و تصمیمات ناگهانی او در وحشت بسر می‌برند. بلکه مقصودمان فقط رژیم‌های منطقه و از جمله اسرائیل است. همچنین کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس که صبر و قرارشان را از دست داده‌اند؛ زیرا شاهد انعطاف‌های مکرر آمریکا هستند. 

العربی الجدید با طرح ادعای حملات ایران به منابع نفتی کشور‌های خلیج فارس نوشت: این حملات و چشم‌پوشی دولت ترامپ در برابر آن و حتی سرنگونی پهپاد تجسسی گران‌قیمت آمریکا هیچ یک نگرانی آن‌ها را به اوج نرساند، اما زمانی که آمریکا ناگهان متحدان کُرد خود را تنها رها کرد نگرانی آن‌ها شدت یافت. در برابر شوک وارده به ارتش و فرماندهان و قانونگذاران و رسانه‌ها و افکار عمومی آمریکا، دشمنان آمریکا از این اقدام استقبال کردند و آن را هدیه‌ای مجانی برای خود به شمار آوردند. اکنون برای متحدان آمریکا این پرسش مطرح است که با چنین دوست نادان و بی‌فکری در واشنگتن چه نیازی به دشمنانی دارند که خطرشان احتمالاً به مراتب کمتر است؟


چهار شنبه 1 آبان 1398 - 18:36:52