اعتراضات مشکوک در آستانه مراسم اربعین در عراق

پنج شنبه 11 مهر 1398 - 16:54:27
اعتراضات مشکوک در آستانه مراسم اربعین در عراق

تهران- الکوثر: در حالی که کمتر از سه هفته تا برگزاری مراسم باشکوه اربعین حسینی در عراق باقی مانده، در دو روز گذشته چندین شهر این کشور درگیر تظاهرات مشکوکی شده است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، گزارش‌ها نشان می دهد سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس در بغداد روز‌های پرترددی را پشت سر می‌گذارند و در چند اطلاعیه از برخورد نیرو‌های امنیتی عراق با برهم زنندگان نظم و امنیت عراق انتقاد کرده اند. این اقدامات سبب کاهش یا اختلال شدید در برخی خدمات دولتی از جمله اینترنت شده است.

هدف اصلی این تظاهرات که تحت عنوان مطالبات اجتماعی برگزار می‌شود، براندازی نظام سیاسی در عراق است. از جمله شعار‌های بحث انگیز در تجمعات که مورد توجه تعدادی از رسانه‌های عراق نیز قرار گرفت وجود شعاری بود که به بهانه اولویت با اصلاح وضع کشور، مردم را به عدم مشارکت در زیارت اربعین حسینی فرا می‌خواند.

در این شعار که روی پلاکارد‌ها نوشته شده بود آمده است: «تا ظلم و ستم برداشته نشود، پیاده‌روی به سمت کربلا (در اربعین) جایز نیست». این شعار نشان می دهد گردانندگان پشت صحنه این اعتراضات، مراسم اربعین را نشانه رفته اند.

از سویی؛ تلاش فراوانی از سوی جریان‌های مشکوکی برای باز کردن پای حشد الشعبی به این درگیری‌ها انجام می‌شود تا عملا نیروی مقاومت عراق را مقابل مردم قرار دهد.

همزمان برخی مناطق بغداد به منطقه جنگی تبدیل و ده‌ها لاستیک در خیابان‌ها آتش زده شده‌ است. گزارش‌ها حاکی است در پی انتشار فراخوان تظاهرات در نقاط مختلف بغداد و نیز شهر‌های استان‌های بصره، دیوانیه، نجف، دیاله، کربلا، المثنی، ذی قار، میسان، واسط و کرکوک چند تجمع برگزار شده است.

به جز انگلیس و آمریکا، شبکه‌های سعودی در منطقه، الحره آمریکا و همچنین دیگر رسانه‌های نزدیک به جریان بعثی در عراق، همچنان در خبر‌ها و گزارش‌های تصویری و ویدئویی، به صورت لحظه‌ای سعی در تهییج مردم و بزرگنمایی رخداد‌های اعتراضات دارند و تلاش برای ترویج آمار‌های غیر رسمی و حتی شایعات علیه دولت و نیرو‌های امنیتی، خط خبری ثابت آنان است.

این تظاهرات که متولیان ناشناخته‌ای دارد با عناوینی مانند «تظاهرات اکتبر» یا «تظاهرات میلیونی» فراخوان شده بود و در حالی برگزار شد که گروه‌های معروف سیاسی مانند جریان صدر و حزب کمونیست و گروه‌های مقاومت اسلامی که معمولا به عنوان گروه‌های برگزار کننده تظاهرات‌های اعتراضی شناخته می‌شوند از پیوستن به آن خودداری کرده اند.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

اخبار ویژه اربعین را اینجا دنبال کنید


پنج شنبه 11 مهر 1398 - 16:50:35