نقض گسترده حقوق زنان و کارگران خارجی در عربستان

سه شنبه 29 مرداد 1398 - 18:25:51
نقض گسترده حقوق زنان و  کارگران خارجی در عربستان

تهران- الکوثر: سازمان‌های حقوق بشری درباره نقض گسترده حقوق کارگران خارجی در عربستان به ویژه شکنجه و تعرض جنسی به کارگران و خدمتکاران زن در این کشور هشدار دادند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه که مقر آن در کشور ژنو پایتخت سوئیس قرار دارد، در آخرین گزارش خود به بررسی وضعیت وخیم کارگران خارجی در عربستان با عنوان «کارگری در عربستان بین چکش نقض حقوق و سندان نیازمندی» پرداخت و نوشت: نقض هدفمند و برنامه ریزی شده و وخامت وضعیت انسانی و معیشتی کارگران خارجی باعث شده است که دهها هزار نفر از آنها دست از کار کشیده و عربستان را ترک کنند.

آمارهای سازمان آمار دولت عربستان از کاهش شمار کارگران خارجی در این کشور از 12 میلیون نفر در سال 2017 میلادی به 10 میلیون نفر در سال جاری میلادی خبر می دهد.

دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه در گزارش خود آورده است: مجموع درآمد یک کارگر خارجی در حال حاضر کفاف هزینه مسکن و خدمات اساسی خود و خانواده اش را نمی دهد.

این گزارش افزود: نبود نظارت قانونی واقعی مسئولان سعودی بر کار شرکت ها و موسسات کاریابی برای کارگران خارجی منجر به افزایش موارد نقض حقوق آنها شده است. این وضعیت کارگران را به شکاری برای مراجع بانفوذ در داخل عربستان تبدیل کرده است.

دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه در گزارش خود آورده است: حقوق کارگران خارجی برای ماههای طولانی به تعویق می افتند و کارفرمایان نیز برای تهدید کارگران و وادار کردن آنها برای پذیرش شروط غیرانسانی درخصوص گرفتن کارت های اقامت آنها به طور عمدی تعلل می کنند. آنها همچنین کارگران را به طور تلویحی به اخراج از کشور تهدید می کنند.

این گزارش همچنین به شرایط بازداشت و اخراج کارگران ساماندهی نشده اشاره دارد که حق خود برای کار در داخل عربستان را به دلایلی که به آنها مربوط نمی شود، از دست داده اند. سهل انگاری افرادی که کفالت کارگران را برعهده دارند، در تمدید نکردن کارت های آنها و درست نکردن وضعیت قانونی آنها در عربستان از جمله این دلایل به شمار می رود.

دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه تاکید کرد: دهها کارگر در محل های نامناسب بازداشت شده و از خدمات پزشکی محروم شده اند. علاوه بر این، به شرایط سلامتی افراد سالخورده و کودکان و بیماران بی توجهی شده و خانواده ها از یکدیگر جدا شده اند.

بر اساس گزارش الخلیج آنلاین، این گزارش تاکید کرد: مسئولان سعودی کارگران را بدون هرگونه تخلفی مجازات می کنند و در حق آنها جانب انصاف را رعایت نمی کنند و حقوق تضمین شده آنها بر اساس قوانین و منشورهای بین المللی را به آنها نمی دهند. منشورهای بین المللی حقوق کارگران در زمینه دستمزد، خوش رفتاری، عدم پیگرد و حق رجوع به دستگاه قضایی و وکیل گرفتن را تضمین کرده است.

اما درخصوص زنان کارگر و خدمتکار، دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه در گزارش خود به مجموعه ای از موارد نقض حقوق آنها در عربستان اشاره کرده است؛ به ویژه آن دسته از آنها که در داخل خانه ها خدمتکار هستند. این خدمتکاران زن خارجی مورد شکنجه و تعرض جنسی از سوی صاحب خانه ها قرار گرفته اند.

دیده بان حقوق بشر اروپا – مدیترانه در گزارش خود بر ضرورت توقف نقض حقوق کارگران خارجی و در صدر آن مکانیزم کفالت تاکید کرده است که براساس آن، کارگران باید مالیات زیادی بدهند که با دستمزد آنها تناسبی ندارد.

این گزارش همچنین خواهان فعال سازی مکانیزم شکایت و مجازات کارفرمایان سعودی شد که حقوق کارگران خارجی خود را نقض می کند./تسنیم


سه شنبه 29 مرداد 1398 - 9:24:54