انصارالله جنبشی فراگیر در یمن

پنج شنبه 26 مرداد 1396 - 14:50:42
انصارالله جنبشی فراگیر در یمن

الکوثر: با آغاز خیزش مردمی و بیداری اسلامی در یمن، جنبش انصار الله یمن دوشادوش مردم به مبارزه با عوامل دست‌نشانده عربستان سعودی و آمریکا پرداخت و در نتیجه توانست به همراه مردم رئیس جمهور وابسته به عربستان را از کشور فراری دهد.

جنبش انصارالله یمن، جریانی برگرفته از شیعیان زیدی یمن و متأثر از اندیشه‌های بدرالدین الحوثی است که نظریه پرداز آن حسین بدرالدین حوثی است. انصارالله یمن به سبب انتساب به حسین بدر الدین الحوثی به حوثی‌های یمن نیز مشهور است. این جنبش در گذشته در قالب تشکیلاتی با عنوان جوانان مؤمن (تنظیم الشباب المؤمن) فعالیت میکرد.

انصارالله یمن در زمان سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، دبیر کل این جنبش، با پذیرش عمومی مردم یمن روبرو و به جنبش فراگیر در یمن تبدیل شد. جنبش انصارالله یکی از جریانهای سیاسی بانفوذ این کشور به شمار میآید.

مقر اصلی فعالیت این جنبش صعده است. آن‌ها  حکومت یمن را حکومتی وابسته به غرب دانسته، از سال ۲۰۰۳ میلادی دست به مخالفت با آن زدند. ارتش یمن از سال ۲۰۰۳م، بارها برای سرکوب و نابودی این گروه، به صعده حمله کرد. به دنبال گسترش موج بیداری اسلامی، جنبش انصارالله با همراهی کمیتههای مردمی در سال ۲۰۱۴ میلادی، در عملیاتهای نظامی متعدد برخی از مناطق و مراکز نظامی این کشور را به کنترل خود در آورد.

جنبش انصارالله به دنبال استعفای عبد ربه منصور هادي، رئیس جمهور یمن و انحلال پارلمان این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی مسئولیت دولت انتقالی را برعهده گرفت که به دنبال آن عربستان سعودی با ادعای نامشروع دانستن حاکمیت سیاسی انصارالله، خطر آن برای عربستان و حمایت از بازگشت منصور هادی به قدرت، به یمن حمله کرد که ضمن کشته و زخمی شدن هزاران نفر بسیاری از زیرساختهای این کشور از بین رفت.


پنج شنبه 26 مرداد 1396 - 14:50:36