الزامی بودن ثبت‌نام در سامانه سماح برای زائران اربعین

سه شنبه 19 تیر 1403 - 10:47:49
الزامی بودن ثبت‌نام در سامانه سماح برای زائران اربعین

به گفته معاون سازمان حج و زیارت، ثبت نام در سامانه سماح برای زائران اربعین حسینی الزامی است و زائران باید تحت پوشش بیمه اربعین قرار بگیرند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، در شرایطی که 47 روز به اربعین حسینی باقی مانده است سازمان حج و زیارت از زائران اربعین خواسته که حتما در سامانه سماح ثبت نام کنند.

با توجه به تجربه سال‌های قبل، رفته رفته به تعداد زائران اربعین افزوده خواهد شد و همانند سال‌های گذشته که میلیون‌ها زائران ایرانی راهی کربلا می‌شدند پیش‌بینی می‌شود امسال هم میلیون‌ها عاشق اباعبدالله الحسین در ایام اربعین حسینی راهی کربلای معلی شوند.

 حمیدرضا محمدی معاون عتبات سازمان حج و زیارت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ثبت نام اربعین از هفده تیر آغاز شده است و متقاضیان می‌توانند به سامانه سماح مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی با بیان اینکه برای ثبت نام باید شماره تلفن همراه به نام شخص ثبت‌نام کننده باشد و سایر مراحل ثبت نام را انجام دهد گفت: امکان انتخاب مرز خروجی، تاریخ خروج و بازگشت و بسته بیمه‌ای مورد نظر در هنگام ثبت نام وجود دارد که پس از پرداخت حق بیمه، کد رهگیری برای زائران ارسال می‌شود که به معنای قطعی بودن ثبت نام است.

محمدی با اشاره به این که ثبت نام در سامانه سماح برای زائران اربعین الزامی است گفت: زائران باید تحت پوشش بیمه اربعین قرار بگیرند و گذرنامه معتبر برای خروج از مرز داشته باشند.

وی گفت: ملاحظاتی نیز توسط کمیته بهداشت و درمان وجود دارد که در سامانه سماح در دسترس قرار دارد که براساس نوع بیماری، توصیه و حتی منع سفر وجود خواهد داشت.

یکی از دغدغه‌های اصلی زائران اربعین در ایام منتهی به اربعین مسئله درخواست صدور و یا تمدید گذرنامه است که سخنگوی فراجا در این خصوص گفت گذرنامه زیارتی (آبی رنگ) که سال گذشته برای زائرن اربعین صادر شد کماکان تا 5 سال اعتبار دارد و دارندگان این گذرنامه بدون نیاز به هیچ اقدام خاصی می‌توانند برای سفر اربعین از آن استفاده کنند.

وی گفت: کسانی‌که اعتبار گذرنامه عادی (قرمزرنگ) آنان تمام شده است و یا افرادی که می‌خواهند گذرنامه زیارتی جدید بگیرند هم می‌توانند از طریق سامانه‌های مجازی و برنامه کاربردی «پلیس من» بخش گذرنامه را انتخاب و بدون نیاز به مراجعه حضوری درخواست خود را ثبت کنند که در اولین فرصت، گذرنامه زیارتی با نازلترین قیمت (حدود 65 هزار تومان) و کمترین زمان ممکن حدود 72 ساعت به درب منزل آنها ارسال خواهد شد.

 منتظرالمهدی اظهار کرد: دریافت گذرنامه زیارتی صرفا از طریق وب سرویس و نرم افزار موبایلی «پلیسِ من» انجام خواهد شد و این خدمت در دفاتر پلیس بعلاوه 10 انجام نمی‌شود. 


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


سه شنبه 19 تیر 1403 - 10:47:43