عملیات «ماهی بیابان» تاکتیک جدید حماس ضد ارتش صهیونیستی

دو شنبه 18 تیر 1403 - 19:0:0

کارشناس و تحلیلگر اردنی گفت: عملیات حمله گردان های القسام به مقر فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی در شهر «رفح» در جنوب نوارغزه، از عملیات هایی بود که ارتش چین و نیروی «دلتای» آمریکا اجرا می کنند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «فایز الدویری» تحلیلگر ارشد امورنظامی و راهبردی از اردن با اشاره به  عملیات اخیرگردان های القسام (روز جمعه) ضد مقر فرماندهی عملیات ارتش رژیم صهیونیستی در محله «تل السلطان» شهر رفح که درآن شماری از نظامیان دشمن  کشته و زخمی شدند، افزود: این عملیات، پاسخی مناسب به ادعاهای فرماندهان نظامی و سران رژیم صهیونیستی درباره تضعیف توانایی های حماس بود.
وی ادامه داد: چنین عملیاتی به خاطر ظهور نیروها در زمان و مکان خارج از انتظار دشمن، به عملیات «ماهی بیابان» مشهور است و در اجرای آن از عناصر قدرت، غافلگیری و سرعت استفاده می شود.
این کارشناس اردنی تصریح کرد: نیروهای عمل کننده در این گونه عملیات بدون اینکه دشمن فرصت واکنش پیدا کند، از مکان عقب نشینی می کنند و معمولا توسط نیروهای ویژه انجام می شود.
فایز الدویری  گفت: این عملیات براساس شناسایی دقیق هدف انجام می شود و در اینجا، گردان های القسام بر میدان نبرد تسلط اطلاعاتی کامل دارد اما نوع هدف، حجم نیروها و انتشار آن ها نیازمند کار اطلاعاتی تا لحظه اجرای عملیات است.
الدویری افزود: در این عملیات، نیروها به سه گروه تقسیم می شوند که گروه نخست، وظیفه قطع مسیر کمک و تدارکات و تامین مسیر عقب نشینی نیروها، گروه دوم وظیفه یورش و گروه سوم وظیفه اجرای عملیات اصلی را برعهده دارند و پس از اجرای عملیات، در مدت زمان کوتاهی ابتدا گروه سوم، سپس گروه دوم و در پایان گروه اول عقب نشینی می کنند.
این تحلیلگر ارشد امورنظامی و راهبردی اردنی اضافه کرد: مقاومت با تمام قدرت و آمادگی کامل و مدیریت موفق در محله «الشجاعیه» در شهر غزه حضور دارد و خود را با شرایط جدید سازگار کرده و به کشاندن نیروهای دشمن و اجرای کمین های موفقیت آمیز و بکارگیری خوب سلاح ادامه می دهد و عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


 


دو شنبه 18 تیر 1403 - 15:44:18