آیا جنگ داخلی دوم آمریکا آغاز شده است؟

یک شنبه 27 خرداد 1403 - 11:0:37
آیا جنگ داخلی دوم آمریکا آغاز شده است؟

یک استاد حقوق و ستون‌نویس آمریکایی معتقد است جنگ داخلی دوم ایالات متحده مدت‌هاست شروع شده و به باور او در این جنگ دوم «شورشیان» در حال استفاده از قدرت خود در داخل دولت و نفوذشان در رسانه‌های اجتماعی با هدف سرنگونی آنچه او «نهادهای دموکراتیک بنیادین» خواند، هستند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «استیون هارپر»، استاد حقوق دانشگاه «نورث وسترن» آمریکا و وکیل در مطلبی در وبگاه «کامن دریمز» تحت عنوان «جنگ داخلی دوم ایالات متحده شروع شده است» می‌نویسد: «برای کسانی که نگران تشدید قطبی شدن فضای سیاسی آمریکا هستند خبر بدی دارم: جنگ داخلی دوم آمریکا هم اکنون در جریان است.»

او بیان داشت که به اعتقاد او این بار در جنگ داخلی خبری از نبردی سنتی و ارتش‌های معارض نیست و در این جنگ دوم از بمب، تفنگ، مسلسل یا سلاح‌های نیمه‌ اتوماتیک استفاده نمی‌شود بلکه در این جنگ «شورشیان از قدرتشان در داخل دولت و نفوذشان از طریق رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تا نهادهای دموکراتیک بنیادین را سرنگون کنند.»

این ستون‌نویس آمریکایی در ادامه این مطلب نوشته است: «آنها خودشان را در پرچم آمریکا می‌پوشانند و از گفتمان غلط آزادی، اخلاقیات و بازگشت به پارسایی استفاده می‌کنند تا نفس حاکمیت قانون را هدف بگیرند. برخی از آنها همچون ساموئل آلیتو، قاضی دادگاه عالی آمریکا وقیحانه اذعان می‌کنند که دارند دستورهای شخصی را با هدف تغییر دادن کشور دنبال می‌کنند. آنها دارند این جنگ را در چند جبهه به پیش می‌برند.»

این تحلیلگر آمریکا تصریح داشته یک جبهه اصلی این جنگ داخلی دوم ایالات متحده آمریکا را «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق این کشور و نامزد ریاست جمهوری فعلی حزب جمهوری‌خواه رهبری می‌کند.

هارپر نوشته است: « ترامپ حتی قبل از آنکه نسبت به 34 اتهامش حکم محکومیت دریافت کند به دنبال بسیج طرفدارانش پیرامون لزوم انتقام گرفتن از دشمنانی که به گفته او هر نهاد آمریکا را علیه وی دستکاری کرده‌اند بوده است. منظور ترامپ از دشمنان به معنای هر کسی است که با او مخالف بوده یا از بنیان‌های دموکراسی ما، از جمله انتخابات آزاد و عادلانه، نظام‌های عدالت مدنی و کیفری که او را پاسخگو کرده‌اند و خود حاکمیت قانون دفاع می‌کند. دستور کار ترامپ این نیست که بهترین منافع را برای کشور پیگیری کند. او تنها بر هر چیزی که برای خودش بهترین باشد تمرکز دارد. او حتی ابایی از استراتژی زمین سوخته و از بین بردن قانون اساسی برای اجتناب از پاسخگویی و زندان ندارد. پیروان او یک به یک و عملا کل حزب جمهوریخواه حالا همراستا با این خط مشی شده‌اند و به جای دفاع از حاکمیت قانون دروغهای او را تکرار می‌کنند.»

هارپر معتقد است «جیم جردن»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با سواستفاده از کمیته فرعی خود در این مجلس برای آنکه درباره خطاکاری‌های دولت بایدن تحقیقات کرده و زمینه استیضاح رئیس جمهور فعلی آمریکا را فراهم کند یک جبهه دیگر جنگ داخلی جمهوریخواهان علیه دموکرات‌ها و بایدن را رهبری می‌کند.

هارپر در انتهای مطلب خود نتیجه می‌گیرد: «جنگ داخلی دوم آمریکا شروع شده و نادیده گرفتن واقعیت آن را تغییر نخواهد داد. خوش‌خیالی تنها باعث تراژدی خواهد شد که در اثر آن کشور و جهان به این زودی‌ها نخواهد توانست خود را بازیابی کند.»


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


یک شنبه 27 خرداد 1403 - 11:0:32