الجزیره: امروز فلسطین یکی از بزرگترین حامیان خود را از دست داد

چهار شنبه 2 خرداد 1403 - 17:30:0

الجزیره با تمجید از مواضع شهید آیت‌الله رئیسی و امیرعبداللهیان در حمایت از مقاومت فلسطین اعلام کرد امروز فلسطین یکی از بزرگترین حامیان خود را از دست داد. بخشی از دفاع شهید جمهور در حمایت فلسطین در آخرین مصاحبه با الجزیره را می بینیم.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، شبکه الجزیره قطر در یادداشتی به قلم «سید امین» نویسنده و روزنامه نگار برجسته مصری نوشت: خداوند آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و همه کسانی که در سانحه هوایی سقوط بالگرد در شمال غربی این کشور حضور داشتند را بیامرزد.

نویسنده این مطلب گزارش خود را با اشاره به حمایت دائمی جمهوری اسلامی ایران از ملت و آرمان و مقاومت فلسطین آغاز و تاکید کرد: امروز مقاومت فلسطین یکی از بزرگترین حامیان خود را از دست داد؛ آن هم در شرایط حساسی که بیش از همه زمان‌ها فلسطین نیاز به حامیان موثر و واقعی دارد. ما در اینجا کاری با دلیل سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور و سایر مقامات ایرانی نداریم و در این زمینه بحث نمی‌کنیم. بعد از این حادثه دولت ایران به خوبی عمل کرد و با صدور بیانیه‌ای تاکید نمود که در اداره کشور کوچک‌ترین نقص و خللی به وجود نخواهد آمد و این کشور با خستگی ناپذیری به مسیر عزت و سربلندی ادامه می‌دهد.

نقش مهم آیت‌الله رئیسی در بهبود روابط منطقه‌ای

نویسنده مصری شبکه الجزیره در ادامه به دستاوردهای دولت ایران در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در دوره ریاست جمهوری شهید آیت الله رئیسی اشاره و اعلام کرد: باید توجه داشته باشیم که آقای رئیسی در دوره ریاست جمهوری خود تلاش زیادی برای خاموش کردن آتش اختلافات با کشورهای همسایه کرد و مسیر آشتی را در همه سطوح با کشورهای عربی آغاز نمود. او همچنین با برقراری یک آشتی تاریخی میان ایران و عربستان سعودی به تنش‌های طولانی میان دو کشور پایان داد.

در ادامه این یادداشت آمده است، آیت الله رئیسی همچنین با میانجی‌گری عمان به سمت احیا کردن روابط با مصر و از سرگیری مناسبات دیپلماتیک با این کشور که طی چهار دهه گذشته دچار رکود و تنش شده بود حرکت کرد. آقای رئیسی همچنین با تقویت همکاری میان ایران و الجزایر زمینه‌ای برای گسترش روابط با سایر کشورهای آفریقایی به وجود آورد، آن هم در حالی که اسرائیل در سال ۲۰۲۰ در چهارچوب توافق‌های سازش با کشورهای عربی که امارات و بحرین در آن حضور داشتند روابط خود را با سودان و مغرب در آفریقا نیز عادی کرده بود.

نویسنده این گزارش ادامه داد، علاوه بر آن روند اصلاح و بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه در دوره ریاست جمهوری آیت الله رئیسی صرفاً محدود به کشورهای عربی نبود و شامل پاکستان و افغانستان و ترکیه نیز می‌شد. در دوره‌ای که نزدیک بود بحران ناشی از تحرکات تروریستی در مرزهای ایران و پاکستان تبدیل به یک تنش بزرگ شود آقای حسین امیرعبداللهیان به پاکستان سفر و آتش نزاع و درگیری را خاموش کرد. همچنین ایران در این دوره در تامین امنیت مرزها با افغانستان نیز به خوبی عمل کرد و در برابر خطراتی که بعد از تحولات اخیر افغانستان در مرزهای این کشور با ایران به وجود آمده بود ایستاد و مانع آن شد.


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید.

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید.


چهار شنبه 2 خرداد 1403 - 17:11:13