واکنش مقامات ارشد منطقه و جهان به شهادت رئیس جمهور و همراهانش

دو شنبه 31 اردیبهشت 1403 - 18:20:24
واکنش مقامات ارشد منطقه و جهان به شهادت رئیس جمهور و همراهانش

در پی شهادت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیئت همراه، مقامات کشورهای مختلف همدردی خود را با ملت و دولت ایران اعلام کردند.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، در پی سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیئت همراه در آذربایجان شرقی، مقامات و سیاستمداران کشورهای مختلف این حادثه تلخ را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

هند به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی عزای عمومی اعلام کرد

دولت هند در بیانیه‌ای اعلام کرد دهلی‌نو به احترام شهادت رئیس جمهور ایران و هیئت همراه ایشان فردا را عزای عمومی اعلام کرده است.

همچنین نارندرا مودی نخست وزیر هند با تاکید بر اینکه از درگذشت غم انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران بسیار اندوهگین و متأثر شدیم، اعلام کرد سهم او در تقویت روابط دوجانبه هند و ایران همیشه در یادها خواهد ماند. از صمیم قلب به خانواده ایشان و مردم ایران تسلیت می گویم. هند در این دوران غم و اندوه در کنار ایران ایستاده است.

رئیس جمهور پاکستان به ایران سفر می‌کند

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان به نمایندگی از این کشور در مراسم خاکسپاری آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران شرکت خواهد کرد.

امشب نیز شهباز شریف؛ نخست وزیر در سفارت ایران در اسلام آباد حضور خواهد یافت تا به سفیر تسلیت بگوید.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان نیز در صفحه خود در پیام رسان ایکس شهادت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و اعلام کرد پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد

پیام تسلیت نخست وزیر ژاپن به مناسبت شهادت رئیسی و همراهانش

 

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در بیانیه‌ای درگذشت آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران را تسلیت گفت.

در این بیانیه آمده است: بر اساس روابط دوستانه دیرینه ژاپن و ایران، من یک سری گفتگوهای صریح با رئیس جمهور ایران در مورد روابط دوجانبه بین ژاپن و ایران و همچنین وضعیت منطقه از طریق دیدارهای سران و گفتگوهای تلفنی داشته‌ام.

من از طرف دولت و مردم ژاپن مراتب تسلیت خود را به دولت ایران، ملت ایران و خانواده‌های داغدار ابراز می‌کنم.

پیام تسلیت دولت کره جنوبی

دولت کره جنوبی در پی سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران و همراهان در 19 مه، مراتب تسلیت و همدردی عمیق خود را با خانواده‌های داغدار و ملت ایران ابراز می دارد و صمیمانه آرزومند است ملت ایران در کنار یکدیگر بر اندوه و غم از دست دادن رییس جمهور خود بدنبال این سانحه‌ غیر منتظره فائق آیند.

واکنش ایتالیا به شهادت آیت الله رئیسی

جورجیا ملونی نخست وزیر ایتالیا در پیامی درباره شهادت آیت الله رئیسی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هیئت همراه چنین گفت: من در این ساعات شاهد آن بودم که مقامات ایرانی موضوع تصادف بالگرد حامل رئیس جمهور و هیئت همراه را ارج می‌گذارند.

من هیچ تغییری در نظم داخلی در کشور ایران نمی‌بینم. ما در تماس مداوم با متحدان اروپایی و دوستان خود در گروه 7 هستیم زیرا ما درباره حادثه‌ای صحبت می کنیم که بخشی از چارچوب پیچیده خاص منطقه‌ای است.

من امیدوارم رئیس جمهور آینده ایران، متعهد به تثبیت و آرام سازی منطقه باشد.

پیام تسلیت رییس جمهور تاجیکستان به رهبر انقلاب

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان با ارسال پیامی به عنوان مقام معظم شهادت آیت الله رئیسی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران را به معظم له تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت ایشان به شرح زیر می باشد: جناب آقای سید علی خامنه‌ای
رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران

عالی‌جناب؛ خبر درگذشت جانسوز سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه، ما و همه مردم تاجیکستان را بسیار اندوهگین کرد.

ما با ادای احترام به شخصیت سید ابراهیم رئیسی به عنوان یک دولتمرد برجسته، سهم سازنده زنده‌یاد را در رشد و توسعه همه‌جانبه روابط دوستانه و همکاری‌های سودمند بین تاجیکستان و ایران و حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار بلند ارزیابی می‌نماییم.

در ارتباط با این ضایعه بزرگ، مراتب همدردی و تسلیت خود را به جناب‌عالی، ملت دوست و برادر ایران، خانواده و بستگان آن مرحوم ابراز می‌دارم.

از خداوند متعال برای شهدا رحمت و مغفرت و برای مردم کشور دوست ایران، صبر جمیل مسئلت دارم. در این لحظه‌های غم‌انگیز در کنار ایران و مردم آن هستیم.

پیام تسلیت پوتین در پی شهادت رئیسی و هیئت همراه

رئیس جمهور روسیه:
صمیمانه‌ترین تسلیت‌های ما را در رابطه با فاجعه عظیمی که بر مردم ایران وارد و منجر به جان باختن سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و همچنین تعدادی دیگر از شخصیت‌های برجسته حکومتی شما شد را بپذیرید.

سید ابراهیم رئیسی سیاستمداری برجسته بود که تمام عمرش وقف خدمت به میهن بود. او به حق از احترام بالایی نزد هموطنان خود و اقتدار قابل توجهی در خارج از کشور برخوردار بود.

او به عنوان دوست واقعی روسیه، مشارکت شخصی ارزشمندی در توسعه روابط حسن همجواری بین کشورهایمان داشت و تلاش زیادی برای رساندن آنها به سطح مشارکت استراتژیک انجام داد.

تسلیت رئیس جمهور چین در پی شهادت رئیس جمهور اسلامی ایران و هیئت همراه ایشان

وزارت خارجه چین: رئیس جمهور شی جین پینگ، درگذشت (شهادت) رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران را تسلیت می‌گوید.

پیام تسلیت اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت شهادت رئیس جمهور کشورمان نوشت: ما در روزهای سخت در کنار همسایمان ایران هستیم.

از خداوند متعال برای همکار عزیزم، برادرم و رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای ابراهیم رئیسی که با خبر شدیم متأسفانه در سانحه بالگرد دار فانی را وداع گفت، طلب مغفرت دارم.

برای وزیر امور خارجه ایران و سایر کسانی که در همان بالگرد جان خود را از دست دادند آرزوی رحمت الهی دارم.

اینجانب تسلیت عمیق خود را به ملت و دولت دوست و برادر ایران بویژه به مقام معظم رهبری و خانواده محترم رئیس جمهور و سایر درگذشتگان اعلام می دارم.

من به عنوان یک همکار که شخصاً شاهد تلاش های ایشان برای صلح مردم ایران و منطقه در دوران مسئولیت بودم، با احترام و سپاس از آقای رئیس یاد می کنم.

پیام تسلیت نخست وزیر مالزی

انور ابراهیم، نخست وزیر مالزی:
از درگذشت جانسوز ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و چند تن دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران بسیار متأسفم.

من در این دوران سخت به مردم ایران تسلیت می‌گویم. خداوند روحشان را قرین رحمت کند.

من افتخار ملاقات با رئیس جمهور رئیسی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر گذشته داشتم. او نمونه‌ای از تعهد عمیق به رفاه مردم و عزت ملت خود بود که نشان دهنده تمدنی غرورآفرین و غنی است که ریشه در اصول اسلام دارد.

وقف او به عدالت و صلح و اعتلای امت واقعاً الهام بخش بود. ما متعهد شدیم که روابط مالزی و ایران را تقویت کنیم و با هم برای بهبود مردم خود و جهان اسلام کار کنیم. عهد ما محقق خواهد شد.

سریلانکا از شهادت رئیسی و هیئت همراه اندوهگین است

رئیس جمهور سریلانکا:
سریلانکا از درگذشت غم انگیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد ایران، عمیقاً شوکه و اندوهگین است.

عمیق ترین همدردی و تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار، دولت و ملت ایران ابراز می‌کنم. فکر و دعای ما با خانواده رئیس جمهور و هیئت همراه است.

پیام تسلیت رئیس جمهور ازبکستان در پی شهادت رئیسی و همراهان ایشان

شوکت میرضایف، رئیس جمهور ازبکستان:

حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر عالى دینى جمهوری اسلامی ایران

إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر شهادت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه همراه ایشان در نتیجه فاجعه اتفاق افتاده قلبهای ما را به لرزه درآورد.

رئیس جمهور ابراهیم رئیسی فرزند فدائی واقعی میهنش و دولتمرد و سیاستمدار مورد احترام بی حد ملت خود بود که تلاشهای بی نظیری را در راه پیشرفت ایران و رفاه مردم کشور و افزایش اعتبار کشورش در عرصه بین المللی انجام میداد.

یاد روشن برادر عزیز ما که سهم بزرگی در توسعه همکاری گسترده و روابط متقابلاً سودمند و درازمدت میان ازبکستان و ایران ادا کرده است در خاطره ما بطور دائم حفظ خواهد شد.

در این لحظه های غم انگیز و سخت، خدمت حضرت عالی و ملت دوست ایران صمیمانه تسلیت عرض میکنیم و از خداوند متعال خوستاریم که جان باختگان را رحمت کند و به خانواده ها و همه نزدیکان آنها صبر جمیل عطا نماید.

پیام تسلیت رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در پیامی به مقام معظم رهبری، شهادت رئیس جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «حضرت آیت الله خامنه‌ای، از خبر جان باختن دلخراش سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر همراهان در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران بشدت متاثر شدیم.

مردم ایران در شخص رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی، دولتمردی برجسته را از دست دادند که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش خدمت کرد. یاد و خاطره گرامی او همیشه در قلب ما زنده خواهد بود.

در این روز غم انگیز، از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می نمایم.

خداوند رحمت کند».

همدردی رئیس جمهور مالدیو با ملت ایران

محمد مویزو، رئیس جمهور مالدیو:
با اندوه فراوان از درگذشت نابهنگام دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه غم انگیز هلیکوپتر، از خداوند متعال برای رئیس جمهور، عبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر جان باختگان این حادثه تاسف بار رحمت و جنت فردوس را مسئلت دارم.

دعای ما همراه خانواده های داغدار و ملت ایران در این ایام اندوهگین است.

پیام تسلیت پاشینیان به مناسبت شهادت رئیس جمهور

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و کارکنان همراهش در اثر سقوط بالگرد را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

مادورو شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره اینکه از اخبار سخت در مورد فقدان ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم، اعلام کرد من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان همان‌طور که برادر ما ابراهیم است و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

پیام تسلیت وزارت خارجه بنگلادش

وزارت خارجه بنگلادش:
با تأسف عمیق خبر درگذشت دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران را در سانحه سقوط بالگرد تسلیت می‌گوییم.

ما به اعضای خانواده‌های داغدار تسلیت عمیق می‌گوییم و در این زمان حساس در کنار ملت برادر ایران هستیم.

پیام تسلیت وزیر خارجه اندونزی

وزیر امور خارجه اندونزی:‌
از درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و دوست خوبم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و هیئت همراه رئیس‌جمهور بسیار متأسفم. صلوات و تسلیت عمیق اینجانب به خانواده آن مرحوم و ملت ایران است.

یاد آخرین دیدار خود با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در بانجول گامبیا در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی دو هفته پیش می افتم. او همکار خوبی بود و ما همیشه برای ملاقات در حاشیه جلسات مختلف وقت می‌گذاشتیم. روحش قرین آرامش باشد.

پیام تسلیت وزارت خارجه مولداوی

وزارت خارجه مولداوی: مولداوی درگذشت غم انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر مقامات را صمیمانه تسلیت می‌گوید. ما به یاد خانواده‌های داغدیده و آسیب دیده هستیم.

پیام تسلیت وزیر خارجه سوئیس

وزیر خارجه سوئیس: نظر به سانحه هلیکوپتر که منجر به جان باختن رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و همتای من، امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و هیئت همراه شد، مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های همه قربانیان و شهروندان ایرانی متاثر تسلیت می‌گویم.

پیام همدردی وزیر امور خارجه کنیا

وزیر امور خارجه کنیا: عمیق ترین همدردی و دعای ما با دولت و شهروندان جمهوری اسلامی ایران در این دوران سخت است.

پیام تسلیت وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی

نالدی پاندور به دنبال خبر شوکه کننده و غم انگیز درگذشت امیرعبداللهیان همتای ایرانی اش، عمیق ترین مراتب همدردی و تسلیت خود را با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد.

فرانسه شهادت رییسی و همراهانش را تسلیت گفت

وزارت امور خارجه فرانسه: پاریس درگذشت رئیسی رئیس جمهور و امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه را به جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

سخنگوی ناتو شهادت رئیسی و همراهنش را تسلیت گفت

فرح دخل الله، سخنگوی ناتو در حساب رسمی خود در برنامه ایکس:
 درگذشت رئیس جمهور رئیسی، وزیر خارجه امیرعبداللهیان و سایر جان باختگان در حادثه سقوط بالگرد را به ملت ایران تسلیت می‌گوییم.

پیام تسلیت نخست وزیر گرجستان

نخست وزیر گرجستان: گرجستان درگذشت دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دیگر مقامات دولتی را تسلیت می گوید. فکر ما با مردم ایران است.

تسلیت گروسی به مناسبت شهادت رئیسی و همراهنش

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس بین المللی امنیت هسته‌ای:

درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر اعضای هیئت را تسلیت عرض می کنم.

فکر ما در این دوران سخت با خانواده آنها و مردم ایران است.

اتحادیه اروپا شهادت سید ابراهیم رئیسی و همراهان را تسلیت گفت

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایرانی در سانحه غم انگیز بالگرد روز یکشنبه را تسلیت گفت.

طالبان: نقش رئیس جمهور فقید در توسعه همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه افغانستان ارزشمند بود

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در دیدار با حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت آیت‌الله شهید رئیسی، نقش و زعامت رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران را در توسعۀ همکاری‌های منطقه‌ای بخصوص با افغانستان ارزشمند خواند.

سفیر ایران نیز در این دیدار روابط میان ملت‌ها و حکومت‌های افغانستان و ایران را صمیمی دانست و اظهار داشت: حکومت افغانستان را در جریان آخرین تصامیم جمهوری اسلامی در مورد مراسم تدفین و تشییع قرار خواهد داد.

پیام تسلیت نخست وزیر تایلند در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان

سرتا تاویسین، نخست وزیر تایلند در حساب رسمی خود در شبکه ایکس نوشت: با اندوه فراوان از درگذشت غم انگیز دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه مطلع شدم.

وی با خانواده شهدا و مردم ایران در این دوران سخت ابراز همدردی کرد.

رئیس شورای اروپا شهادت رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت

چارلز میشل رئیس شورای اروپا: اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در سانحه بالگرد را تسلیت می‌گوید.

پیام تسلیت وزیر خارجه نیوزلند

وینستون پترس، وزیر امور خارجه نیوزلند:
فکر ما با مردم ایران است. تسلیت به خانواده رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیئت همراه.

بلاروس: دوست واقعی بلاروس درگذشت

وزارت امور خارجه بلاروس به مناسبت شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران ابراز همدردی با مردم ایران، اعلام کرد که این یک ضایعه جبران ناپذیر تنها برای جامعه ایران نیست و دوست واقعی بلاروس درگذشت.


برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید

ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید


دو شنبه 31 اردیبهشت 1403 - 18:20:18