پاکستانی ها در تلاش برای واردات گاز از ایران

چهار شنبه 9 اسفند 1402 - 9:56:50
پاکستانی ها در تلاش برای واردات گاز از ایران

وزیر نیرو و نفت پاکستان تاکید کرد ما موظف به تکمیل خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران مطابق با توافق دوجانبه هستیم و تحریم‌های آمریکا قابل اعمال بر این پروژه مشترک گازی نیست.

­­­به گزارش پایگاه شبکه الکوثر به نقل از  وب سایت روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان، «محمد علی» در کنفرانس مطبوعاتی در اسلام‌آباد درباره آخرین وضعیت خط لوله انتقال گاز از ایران گفت: احداث ۸۰ کیلومتر خط لوله در خاک پاکستان اجرا خواهد شد و تکمیل آن حدود یکسال و نیم به طول خواهد انجامید.
وی افزود: پاکستان در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۹ میلادی) قرارداد خط لوله گاز را با ایران امضا کرده و موظف است این پروژه را طبق این توافق تکمیل کند.
محمد علی گفت: پاکستان قصد احداث خط لوله در داخل خاک خود را دارد و در حال حاضر آن را به ایران متصل نکرده است لذا اسلام‌آباد تصور نمی کند که تحریم‌های آمریکا بر این پروژه قابل اعمال باشد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم های آمریکا، پاسخ داد که از آنچه آمریکایی ها در رابطه با پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان می خواهند، بی اطلاع است.
روزنامه اکسپرس تریبیون نوشت: کارشناسان می گویند که تصمیم اسلام‌آباد برای آغاز کار پروژه خط لوله گاز در خاک خود تاکتیکی برای به تعویق انداختن جریمه ناشی از تاخیر در عمل به تعهدات خود تحت توافق رسمی با تهران است در عین حال موافقت اخیر کمیته انرژی پاکستان نشان دهنده تعهد این کشور به پیشبرد پروژه های انرژی با تمرکز بر بخش اولیه ساخت ۸۰ کیلومتری خط لوله در داخل پاکستان است که مرتبط با پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
پس از تایید طرح احداث خط لوله گاز از بندر گوادر تا مرز ایران توسط کمیته انرژی پاکستان، اکنون کابینه دولت این کشور نیز با اجرای آن که گام جدید اسلام‌آباد برای پیشبرد پروژه مشترک گازی با تهران تعبیر می‌شود، موافقت کرد.
وزارت نفت پاکستان هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای تکمیل پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران را موجب تقویت امنیت انرژی آن کشور دانست و اعلام کرد که کمیته انرژی در کابینه دولت پاکستان با طرح احداث خط لوله ۸۱ کیلومتری از «بندر گوادر» تا مرز مشترک پاکستان با ایران موافقت کرده است.
وزارت نفت پاکستان تاکید کرد: طرح مشترک گازی با ایران نه تنها امنیت انرژی پاکستان را تقویت می کند، بلکه اعتماد صنعت بومی را که با افزایش عرضه گاز تضمین می شود، افزایش می دهد. همچنین این امر موجب تسریع فعالیت های اقتصادی در ایالت بلوچستان شده و به پیشرفت اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد.
اواسط آبانماه امسال وزیر نیرو پاکستان طی سفر به تهران و شرکت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت برق، با طرف‌های ایرانی پیرامون آخرین تحولات مرتبط با طرح خط لوله انتقال گاز ایران رایزنی کرد.

 


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


چهار شنبه 9 اسفند 1402 - 9:56:42

دسته بندی :