عضو شورای عالی سیاسی یمن: حمله آمریکا را قاطعانه پاسخ می دهیم

جمعه 1 دی 1402 - 14:0:0
عضو شورای عالی سیاسی یمن: حمله آمریکا را قاطعانه پاسخ می دهیم

در واکنش به ائتلاف آمریکا که برای حمایت دریایی از کشتیهای اسرائیلی تشکیل شده است، محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن هشدار داد که اگر این کشور توسط آمریکا یا کشور دیگری مورد حمله قرار گیرد، ملت یمن، دست بسته نخواهند بود.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، آمریکا به بهانه حمایت از کشتیرانی در دریای سرخ، ائتلافی علیه یمن تشکیل داده است. وزیر دفاع آمریکا اخیرا در تل‌آویو تشکیل ائتلاف دریایی منطقه‌ای برای مواجهه با ارتش یمن را اعلام کرد. صنعا هشدار داده است که هر کشوری عضو این ائتلاف شود، باید منتظر حمله به کشتیهای خود باشد.

الحوثی با تأکید بر اینکه اقدامات آمریکا، دریای سرخ را نظامی می‌کند و به حمل‌ونقل دریایی ضربه می‌زند، تصریح کرد: آمریکا حامی کشتارهای غزه است و اگر خواستار امنیت دریای سرخ است، باید کشتارهای اسرائیل را متوقف کند.

وی با اشاره به اینکه مسیر دریایی امن است، مگر برای کشتیهای اسرائیلی یا کشتیهای عازم فلسطین اشغالی، هشدار داد که برای پاسخ به هر گونه حمله احتمالی آمریکا، تمامی گزینه‌ها روی میز است.

محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن که بارها وی و مسئولان این کشور عملا حمایت خود را از مردم فلسطین نشان داده‌اند، ساعاتی پیش هشدار داد که رژیم صهیونیستی فقط باید نگران عملیاتهای دریایی صنعا باشد.

عبدالسلام با اشاره به اینکه هدف یمن، توقف حملات این رژیم به مردم غزه و شکست محاصره این شهر است، گفت: هیچ کس در جهان نباید اجازه دهد این رژیم تمامی ارزشها و مقدسات را زیر پا بگذارد.

منابع غربی می‌گویند که حملات فزاینده یمن در دریای سرخ دردسر جدیدی را برای نیروی دریایی آمریکا ایجاد می‌کند و ارتش این کشور با انتخاب‌های دشواری در مورد نحوه واکنش به امواج حملات روبه‌رو خواهد شد.

گذشته از این،  نیویورک‌تایمز به ضعف‌های این ائتلاف اشاره کرد و غیاب کشورهای مهم عربی در آن را «چالش قابل توجه» توصیف کرد. پایگاه خبری «الخلیج» هم با اعلام عدم انضمام چند کشور مهم منطقه نوشت که «عربستان خواهان یک تقابل دیگر با یمن نیست، امارات به کارآیی این ائتلاف اعتقاد ندارد و مصر هم ماهیت آن را نمی‌پذیرد».


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید.

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید.


جمعه 1 دی 1402 - 12:19:41

دسته بندی :