روابط دوستی میان سوریه و چین بر پایه ریشه‌های تاریخی

دو شنبه 3 مهر 1402 - 18:0:0
روابط دوستی میان سوریه و چین بر پایه ریشه‌های تاریخی

«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در جریان سفر به چین و دیدار با «لی چیانگ» نخست وزیر این کشور در پکن تاکید کرد که روابط دوستی میان دو کشور بر پایه ریشه‌های تاریخی و مبانی ثابت مشترک بنا شده است و از طریق همین مبانی می‌توان به سمت آینده حرکت کرد.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، وی در ادامه افزود: روابط میان سوریه و چین می‌تواند از طریق سه طرحی که رئیس جمهور چین برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سرمایه گذاری در چارچوب پروژه کمربند و جاده ارائه داده بیش از پیش توسعه پیدا کند.

اسد اضافه کرد: اکثر کشورهای جهان تمایل دارند که ارز داخلی چین (یوان) تبدیل به یک ارز بین المللی شود به ویژه آنکه کشورهای غربی از دلار به عنوان سلاح علیه دیگر کشورهای جهان استفاده می‌کنند.

وی از دولت چین به دلیل حمایت از سوریه در جنگ علیه تروریسم و کمک رسانی به این کشور در جریان زلزله اخیر قدردانی کرد.

نخست وزیر چین نیز در این دیدار تصریح کرد: گذر زمان نشان داد که سوریه و چین ۲ کشور دوست هستند. امروزه جهان به طور کلی از ساحل امنیت و ثبات دور شده است و در این دوره حساس به همکاری‌ها و هماهنگی‌های بیشتری در راستای منافع مشترک سوریه و چین نیاز داریم. حمایت‌های چین از سوریه برای تحقق توسعه مشترک میان دو کشور ادامه داشته و پایدار است.


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید.

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید.


دو شنبه 3 مهر 1402 - 17:11:54

برچسب :