تشدید درگیری‌ها در اردوگاه «عین الحلوه» در جنوب لبنان

شنبه 18 شهریور 1402 - 8:24:16
تشدید درگیری‌ها در اردوگاه «عین الحلوه» در جنوب لبنان

اردوگاه آوارگان فلسطینی «عین الحلوه» در جنوب لبنان بار دیگر شاهد درگیری میان عناصر مسلح با جنبش فتح بود.

­­­به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  اردوگاه آوارگان فلسطینی «عین الحلوه» در جنوب لبنان شب گذشته بار دیگر شاهد درگیری میان عناصر مسلح با نیروهای جنبش فتح که کنترل اردوگاه را در دست دارند، بود.
پس از حدود یک ماه آرامش در این اردوگاه، شب گذشته بار دیگر صدای رگبار تیر و انفجار بمب‌های دست‌ساز و شلیک آر.پی.جی ساکنان را به وحشت انداخت. به گفته منابع محلی درگیری میان گروههای مسلح با نیروهای جنبش فتح بود؛ گروههایی که خود را اسلامگرا نامیده و تلاش دارند کنترل اردوگاه را به دست بگیرند.
از سوی دیگر یک منبع نظامی در ارتش لبنان به وبگاه خبری العربی الجدید گفت که تمامی راهها به اردوگاه مسدود شده و تدابیر امنیتی شدیدی در منطقه «صیدا» برقرار شده است و فقط به برخی کامیون‌های حامل سوخت و مواد غذایی اجازه عبور داده می‌شود.
این درگیری‌ها ساعات صبح نیز ادامه داشت و در برخی مواقع حتی شدیدتر هم شد. به گفته مدیر بیمارستان «الهمشری» درگیری‌ها هم اکنون به شکل گاه و بیگاه ادامه دارد و از شب گذشته تاکنون 20 زخمی به این بیمارستان منتقل شده است و تعداد زخمی‌ها همچنان در حال افزایش است.
به گفته او درگیری‌ها در چند محور جریان دارد و تمامی کادر بیمارستان در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.
همزمان دانشگاه اللبنانیه در شهر صیدا نیز اعلام کرد که به دلیل شرایط امنیتی پیش آمده تعطیل و امتحاناتی که قرار بود امروز برگزار شود، به روز دیگری موکول شده است.
از سوی دیگر همزمان با اوج‌گیری درگیری‌ها، دهها خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود و خروج از اردوگاه شدند. درگیری‌هایی که در ۲۹ جولای نیز به مدت چهار روز در گرفت و به کشته شدن ۱۴ نفر از جمله فرمانده نیروهای امنیتی جنبش فتح و چهار تن از همراهانش ختم شد.
 ترور نافرجام «محمود خلیل» ملقب به «ابو قتاده» یکی از فرماندهان گرو‌ه‌ موسوم به «عصبه الانصار» فلسطین در این اردوگاه که هشتم مرداد ماه گذشته رخ داد، بهانه آغاز این درگیری‌ها شده بود.
با این حال ارتش یا نهادهای امنیتی لبنانی تاکنون در اردوگاه وارد نشده‌اند و دولت بیروت ترجیه می‌دهد مسائل داخل اردوگاه را به خود فلسطینی‌ها بسپارد؛ هرچند ارتش لبنان در اطراف اردوگاه مستقر شده است.
«ابو ایاد شعلان» فرمانده نیروهای امنیتی وابسته به جنبش فتح در اردوگاه عین الحلوه نیز ظهر امروز به العربی الجدید گفت که طرفین درگیری برای آتش‌بس به توافق موقت رسیده‌اند.
اردوگاه عین الحلوه هم اکنون بزرگترین اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان به شمار می‌رود که رد سال ۱۹۴۸ تأسیس شد و طبق آمار رسمی سازمان ملل حدود ۵۰ هزار فلسطینی را در خود جای داده است؛ با اینکه طبق آمار غیر رسمی این میزان به ۷۰ هزار نفر نیز می‌رسد.
 کارشناسان درگیری‌های خونین در عین‌الحلوه را مشکوک می‌دانند و می‌گویند که بعید نیست  رژیم  صهیونیستی در این فتنه نقش داشته باشد زیرا در سایه افزایش قدرت بازدارندگی حزب‌الله لبنان و تضعیف ارتش اشغالگر به دلیل اختلافات و درگیری‌های داخلی، ایجاد هرگونه تنش و درگیری در داخل لبنان به ویژه در مرزهای جنوبی این کشور به نفع تل‌آویو خواهد بود


آخرین اخبار جهان اسلام را در الکوثر فارسی پیگیری کنید
ویژههای الکوثر را اینجا دنبال کنید


شنبه 18 شهریور 1402 - 8:23:47