تسهیل زیارت اربعین توسط دولت عراق

سه شنبه 14 شهریور 1402 - 8:37:9
تسهیل زیارت اربعین توسط دولت عراق

امسال دولت عراق به دستور «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر این کشور، تسهیلات ویژه‌ای را برای تردد و میزبانی از زائران اربعین در نظر گرفته است.

به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، «نصیف الخطابی» استاندار کربلا با اعلام اینکه تا روز شنبه بیش از ۱۴ میلیون زائر وارد شهر کربلا شده‌اند، تاکید کرد که نخست وزیر عراق به صورت مستقیم بر طرح‌های اجرای موفقیت آمیز زیارت اربعین نظارت دارد.

از جمله اقدامات که السودانی در اولین سال روی کار آمدن دولتش برای حضور بیشتر زائران در کربلای معلی انجام داده این است که قانون محدودیت تعداد زائران را برداشت لذا برخلاف سال‌های گذشته، ممانعتی از نظر تعداد افراد برای ورود به عراق وجود ندارد.

صدور گذرنامه اربعین از دیگر اقدامات جدید دولت عراق برای زوار است. گذرنامه اربعین یا گذرنامه زیارتی امسال برای اولین بار است که صادر می‌شود و ورود افراد به عراق با یک مدرک رسمی به همراه گذرنامه مجاز است.

دولت عراق همچنین اعلام کرد که ورود تمامی افراد غیرایرانی مقیم ایران به عراق مجاز است و اتباع خارجی مقیم ایران از طریق «دفترچه اقامتی»‌ که برای آن‌ها صادر می‌شود می‌توانند در راهپیمایی اربعین حسینی شرکت کنند.

نخست‌وزیر عراق همچنین دستور داد تا در ایام اربعین امسال، معافیت گمرکی و مالیاتی برای وارد کردن وسایل مورد نیاز تمامی موکب‌های حسینی صادر شود.

دولت عراق در راستای اقدامات جدید خود برای زوار امسال، همچنین ورود آمبولانس‌های ایرانی با کارکنان هلال احمر ایران را مجاز کرد تا آمبولانس‌های ایرانی بتوانند در صورت حوادث احتمالی برای هموطنان ایرانی با ورود به مرز منذریه عراق، عملیات انتقال را انجام دهند.

بنا به اعلام دفتر نخست وزیری عراق در راستای تسهیل ورود زوار به عراق، کار برای تکمیل الزامات ایجاد جاده خدماتی جدید از بغداد به سامرا با ساخت ۱۴ زائرسرا آغاز شده است.

ساماندهی ایاب و ذهاب زائرین به کربلای معلی و رفع معضل حمل و نقل و همچنین معافیت اتباع پاکستان، افغانستان و یمن از ویزای ورود به عراق از دیگر اقدامات جدیدی است که دولت السودانی در راستای تسهیل ورود زوار برای زیارت اربعین امسال در نظر گرفته است.


ویژه‌های الکوثر را اینجا دنبال کنید.

برای اطلاع از آخرین خبرهای ایران و جهان اینجا کلیک کنید.

 


سه شنبه 14 شهریور 1402 - 8:37:3